Ekonomi

AB, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında büyük teknoloji firmalarından veri talep ediyor

Avrupa Kurulu, Amazon’un ortasında (NASDAQ: AMZN), Elma (NASDAQ: AAPL) ve Meta Platforms Inc (NASDAQ: METAAralarında 17 önde gelen teknoloji firmasından bilgi talep etti.) Perşembe günü gerçekleştirilen bu eylem, çok büyük çevrimiçi platformlar olarak kabul edilen çevrimiçi platformları ve arama motorlarını düzenlemeyi amaçlayan Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Yasası’nın (DSA) uygulanmasının bir modülüdür ( VLOP).

Temasa geçilen şirketler arasında AliExpress, Amazon Store, Apple’ın AppStore’u, Booking.com, Meta’nın Facebook ve Instagram’ı, Alphabet’in Google Arama, Google Play, Google Haritalar ve Google Alışveriş’i içeren hizmet paketi, Microsoft’un LinkedIn ve Bing, Pinterest, Snapchat, TikTok, YouTube yer alıyor. ve Zalando.

Komisyon, bu şirketlere araştırmacıların bilgiye erişimini sağlamak için attıkları adımlara ilişkin bilgileri sunmaları için 9 Şubat’a kadar süre verdi. Bu veriler, yaklaşan AB ve ulusal seçimlere ilişkin araştırmalar ve yasa dışı içerik ve çevrimiçi satılan ürünlerle mücadele çabaları açısından özellikle önemlidir.

Geçen yılın Kasım ayında yürürlüğe giren DSA, büyük çevrimiçi platformların ve arama motorlarının yasa dışı içerikle mücadele etmek ve kamu güvenliğini korumak için daha fazla önlem almasını gerektiriyor. Bu mevzuat, AB’nin teknoloji şirketlerini platformlarındaki içerikten sorumlu tutma yönündeki daha geniş çabasını temsil ediyor.

Aralık 2023’te Komisyon, DSA kapsamında ilk soruşturmasını başlatarak ‘X’ olarak tanımlanan bir sosyal medya şirketini, düzenleme yükümlülüklerine olası uyumsuzluk açısından inceledi. DSA’nın devam eden uygulaması, AB’nin dijital alanı düzenleme ve daha güvenli bir çevrimiçi ortam sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu