Haber

Bakan, ‘hekim terkleri azaldı’ dedi, TTB randevulara dikkat çekti

Nur Kaplan

ANKARA – Pandemi devrinde çalışma şartları ağırlaşan doktorlar ekonomik ve özlük haklarının uygunlaştırılması için aylarca aksiyon yaptı. Tabiplerin g(ö)revlerinin yaşandığı süreçte kimi tabipler yurt dışına gitmek için TTB’den yeterli hal dokümanı alırken, çok sayıda tabip de kamudan istifa etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz eylül ayında ‘Ek Ödeme Yönetmeliği’ ile hayata geçirilen ‘Beyaz Reform’ sayesinde istifa eden tabip sayısında azalma olduğunu, memuriyete dönen doktor sayısında ise artış yaşandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, pandemi öncesi aylık ortalama 150 civarında uzman doktorun istifa ettiğini, 2022’de bu sayının 300’lere kadar çıktığını, ‘Beyaz Reform’ sonrası istifayla ayrılan uzman tabip sayısının aylık iki haneli sayılara düştüğünü belirtti.

HEKİM GÖÇÜ: BUNDAN SONRA GİTMEYECEK

Plan ve Bütçe görüşmelerinde CHP Balıkesir Milletvekili ve TBMM Sıhhat Kurulu Üyesi Tabip Fikret Şahin’in, “Sayın bakanım, bakınız, neden sizin yönettiğiniz Sağlık Bakanlığı döneminde bu kadar fazla sayıda hekim yurt dışına gidiyor?” sorusu üzerine Bakan Koca, “Bundan sonra gitmeyecek” karşılığını verdi.

Bakan Koca’nın “Bundan sonra gitmeyecek” kelamlarının yanında Türk Tabipleri Birliği’nin her ay açıkladığı yurt dışında çalışma vizesi manasına gelen ‘İyi Hal Belgesi’ne başvuran tabip sayısında son 10 yılda yüksek bir artış kelam konusu. 2012 yılında ‘İyi Hal Belgesi’ alan tabip sayısı 59 iken, sıhhat çalışanlarının istifa ve emeklilik haklarının kısıtlandığı 2020 yılında bu sayı 931’e çıktı. 2021’de evrak talep eden tabip sayısı bin 405 iken, 2022’nin birinci 10 ayında 2 bin 153 doktor TTB’den ‘İyi Hal Belgesi’ aldı.

‘TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEDEN SAĞLIK SİSTEMİNİ İYİLEŞTİREMEZSİNİZ’

Türk Tabipleri Birliği İkinci Lideri Ali İhsan Ökten, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın “hekim istifaları azaldı” açıklamasını kıymetlendirdi. Tabip istifalarının azalmasının tabip açığının kapatıldığı manasına gelmediğini, ‘Beyaz Reform’un faydalarını görmek için daha çok erken olduğunu söyleyen Ökten, “Hekim sayısını arttırarak sağlık sistemindeki sorunları çözemezsiniz. Hekimlerin çalışma koşullarının düzeltilmesi, sağlıkta şiddetin engellenmesi için şiddet yasasının çıkarılması lazım. Temel sorunları çözmeden sağlık sistemini iyileştiremezsiniz” dedi ve şöyle devam etti:

“10 bin tabip kamudan ayrıldı. Randevular, ameliyat randevuları hala aylar sonrasına veriliyor. ‘Beyaz Reform’ sıhhat sistemindeki meseleleri çözmüşse aylar sonrasına verilen randevuların ortadan kalkması lazım. Ülkede istihdam sorunu var. Aile hekimliği olarak bilinen birinci basamağın kuvvetlendirilmesi lazım ki, kollayıcı sıhhat hizmeti ön plana geçsin. Ne kadar uzman tabip yetişirse yetişsin bu var olan problemlerin çözüleceği manasına gelmiyor. Doktorlar, bizden hala yurt dışına çıkış evrakı alıyorlar.”

‘KIŞKIRTILMIŞ SAĞLIK SİSTEMİNİN TÜMÜYLE DEĞİŞMESİ LAZIM’

Sağlık sisteminde ‘kışkırtılmış’ bir durumun yaşandığını ve bu sistemin tümüyle değişmesi gerektiğini söyleyen Ökten, Beyaz Islahat ile sıhhat çalışanlarının ekonomik ve özlük hakları bakımından birtakım iyileştirmeler yapıldığını fakat sonrasında ‘ek randevu’ ve ‘yedek hasta’ sisteminin hayata geçirilerek doktorların iş yükünün arttırıldığını tabir etti. Ökten, şunları kaydetti:

“Dünya literatüründe olmayan ‘ek randevu’, ‘yedek hasta’ üzere kavramlar getirdiniz. Mesaiden sonra tabiplerin çalışmalarının önünü açarak çalışma şartlarını daha makus hale getirdiniz. Halkın nitelikli sıhhat hizmeti almasını 5 dakikaya sıkıştırarak azalttınız. Kışkırtılmış sıhhat siyasetini azaltıcı hiçbir şey yapılmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu