Haber

Bartın’da yaşanan sel felaketinin ardından Atılım Sanayi Sitesi’nde üretime yeniden başlandı

Bartın’da 200’den fazla iş yerinin sular altında kaldığı Atılım Sanayi Sitesi’ndeki temizlik çalışmaları büyük ölçüde tamamlanırken, tesis ve atölyelerde yüzlerce personelle yeniden üretime başlandı.

Bartın’da 9 Temmuz Pazar günü meydana gelen sel sonucu çevresindeki dere yatakları taştı, Atılım Sanayi Sitesi’ndeki 200’den fazla iş yeri sular altında kaldı. İşyerlerinde su baskınına uğrayan 50’den fazla personel, Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri ve iş makineleriyle mahsur kaldıkları çatılardan kurtarıldı.

Selin ardından çamurla dolan tesislerdeki temizlik çalışmalarına itfaiye, yağmurlama ve iş makineleriyle destek verildi.

Temizlik çalışmalarının yanı sıra selde zarar gören makine ve ekipmanların onarımlarının tamamlanmasıyla birlikte yüzlerce çalışanın görev yaptığı sanayi sitesindeki tesislerde üretime yeniden başlandı.

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kademeli olarak üretime başlayan ve tam kapasite üretime ulaşmak için çalışmalarına devam eden tesislerinde bulunduğu sanayi sitesinde iş makinaları ile gerçekleştirdiği dere ıslah çalışmaları da tamamlandı.

Kademeli üretimin başladığı ayakkabı tesislerinden sorumlu Çağan Öztürk, “22 gün önce büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldık. duvar ve makinelerdeki tüm sel izleri.Yüreğimizde sadece o sel izleri var.Şükürler olsun, bugün çalışanlarımıza bismillah.Her şey tam bir grup, eksiğimiz yok. Bazı şeylerimiz ufak tefek olsa da aslında zamanla onları da tamamlayacağız ve inşallah daha keyifli yerlere gelmeye devam edeceğiz. Şimdi prestij ile 45 kişi ile işimize başladık. Elbette bundan sonra evde kalan arkadaşlarımız var. Onlar da dediler. 10-12 günlük bir süreçte tüm kadromuzla kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

Mobilya tesislerinden sorumlu kalfa Dursun Sinoplu, “Bir ay önce kuvvetli bir sel yaşadık. 10-15 gün üretimimiz aksadı. Temizlik işlerimiz, makinelerimiz tamamen sele girdi. Temizimizi tamir ettik. Yine makineler. Şimdi Allah’ın izniyle yeniden üretime başladık. Tabii ki. “Büyük bir kaybımız var. Suntalarımız, keçelerimiz, süngerlerimiz. Zararımız çok. Biz de tam meşgulken iş gücünden büyük bir kayıp yaşadık. Ama çok şükür yeniden yavaş yavaş üretimimize başladık, devam ediyoruz.”

Atılım Sanayi Sitesi’ndeki sel anı iş yerlerinin güvenlik kameraları tarafından kaydedilirken, selin iş yerlerini doldurup sürüklediği makine, tezgah, masa, malzeme ve eserler saniye saniye kameralara yansıdı.

Sanayi sitesinde 1,5 metreye ulaşan sel suları nedeniyle çok sayıda makine ve teçhizat zarar görürken, kullanılamaz hale gelen eserler iş makineleriyle kamyonlara yüklenerek belediye çöplüğüne nakledildi. – BARTIN

haber-kadinhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu