Haber

Batı Şeria’da İsrailli yerleşimci silahlı saldırıda yaralandı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi bölgesinde İsrailli bir yerleşimcinin silahlı saldırıda yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Ürdün Vadisi’ndeki Hamra kavşağında yoldan geçen bir araçtan silahlı saldırı düzenlendiği belirtildi.

İsrailli bir yerleşimcinin aracına çok sayıda kurşun isabet etmesi sonucu hafif yaralandığı, İsrail güçlerinin kaçan zanlıyı aramaya başladığı kaydedildi.

İsrail acil servisinden yapılan açıklamada, saldırıda şarapnelle yaralanan kişinin 30 yaşında yerleşimci bir kadın olduğu belirtildi.

Hamas ise yaptığı yazılı açıklamada, yerleşimcilere yönelik bu saldırıların “işgalcilerin başta Mescid-i Aksa olmak üzere Filistin halkına ve kutsal mekanlarına karşı işledikleri suçlara bir yanıt” olduğunu duyurdu.

Batı Şeria’da son 24 saatte 3 Filistinli öldürüldü

İsrail güçleri dün işgal altındaki Batı Şeria’da üç ayrı olayda Filistinlilere saldırdığı iddiasıyla biri çocuk 3 Filistinliyi öldürdü.

Dün işgal altındaki Doğu Kudüs’te yasadışı bir Yahudi yerleşim yerine düzenlenen silahlı baskında ikisi ağır 6 yerleşimci yaralandı, saldırının zanlısı olan 20 yaşındaki Filistinli olay yerinde öldürüldü.

Bu olayın ardından İsrail güçleri önce El Halil kentinde bir Filistinliye “bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu” iddiasıyla ateş açmış, saatler sonra da aynı iddiayla 15 yaşındaki Filistinli Muhammed Ez-Zearir’i öldürmüştü.

700.000 Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yaklaşık 300 yasa dışı ve yasadışı yerleşimde yaşıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu