Ekonomi

Borsa günü yükselişle kapattı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 162,03 puan artarken, toplam işlem hacmi 81,9 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,15, holding endeksi ise yüzde 1,84 değer kazandı.

Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 4,02 ile menkul kıymetler ve yatırım ortaklıkları olurken, en çok düşenler ise yüzde 2,14 ile spor oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle küresel borsaların haftaya olumlu başladığını ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları başta olmak üzere Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin olumlu etki yarattığını belirtti. bu hafta yatırımcıların ilgi odağı oldu. .

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda önümüzdeki 3 toplantıda faiz artırımı ihtimalinin önemli ölçüde azaldığını ve Fed’in önümüzdeki yıl Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Analistler, yarın ülkede hazine nakit dengesinin, Çin ve ABD’de dış ticaret dengesinin, Almanya’da sanayi üretiminin, Avro Bölgesi’nde ise Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) öne çıkacağını belirtti. Teknik açıdan bakıldığında BIST 100 endeksi 7.880 seviyesine ulaşacak. Direnç 7.700 ve 7.600 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti.

korgunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu