Haber

Emekli Maaşlarında Kritik Gün: Mehmet Şimşek Ek Zam Konusunda Ne Dedi?

Bugün Kabine toplantısında emekli maaşlarındaki enflasyon farkı ile memur ve işçiler arasındaki maaş artış farklarına ilişkin görüşmeler yapılacak. Enflasyon farkının yanı sıra memur ve memur emeklilerinin aldıkları toplu sözleşme zammının da artırılması, SSK ile Bağ-Kur emekli maaşları arasındaki farkın ilave olarak artırılması, SSK ve Bağ-Kur maaşlarının artırılmasına yönelik çalışmalar En az 7.500 TL olan emekliler Kabine’de değerlendirilecek. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ‘bütçe fırsatları değerlendiriliyor’ derken, Mehmet Şimşek’in de bütçe gerekçeleriyle kademeli artışa karşı çıktığı iddia edildi.

Enflasyonla birlikte toplu sözleşme farkı da dikkate alınarak memur ve emekli memurların maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde artış oranı yüzde 37,57’de kaldı. Yaklaşık yüzde 12’lik artış farkının kapatılması için çalışmalar yapılıyor.

Mart 2024’teki seçimler, büyükşehirlerin geri alınma isteği, emeklilerin maaşlarının açlık sınırının çok altında olması, artış farklarının yarattığı adaletsizlik gibi konular ek bir artışı zorunlu kılıyor. Ancak ek artışla yaratılacak fark, temmuz ayında yapılacak enflasyon artışında da fark yaratacak ve asgari emekli maaşına yapılan artış Meclis çalışması gerektirdiğinden bütçede istikrar sağlanırken gündem de uzuyor. enflasyon da işleri zorlaştırıyor.

Emekli maaşı artışları Kabine toplantısında netleşecek.

Sözcüye göre, en düşük emekli maaşlarına güncelleme için birçok senaryo üzerinde çalışıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son kararı Kabine Toplantısı’nda verecekken, Grup Başkanı Güler, TBMM’de yaptığı açıklamalarda emekli maaşlarına ilişkin şunları söyledi: ‘Bakanlıklarımızın çalışmaları devam ediyor. Etki analizi ve bütçe olanakları değerlendiriliyor. Şu anda bir oran veremiyorum. Bütün bu değerlendirmeleri bakanlıklarımız yapıyor. Oran analizlerini bir bütün olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Ancak net bir şey ortaya çıkmadığı için bir şey söyleyemem” dedi.

Emekli maaşı artışlarında emekli memurlara yüzde 49,25, emekli personel, esnaf ve çiftçilere ise yüzde 37,56 oranında artış yapıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak ilave zamla aradaki açığın kapatılması amaçlanıyor. Merkez Bankası’nın öngörülerine göre enflasyon mayıs-haziran aylarında hızlanacak ve temmuz ayında bu kez memurların aleyhine bir artış farkı yaşanacak.

Dengeleme çalışmaları devam ederken, temel emeklilik maaşlarındaki artış ve iyileştirmeler de yakından takip ediliyor.

Sözcü’nün hesaplamalarına göre dengenin sağlanması için SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yüzde 37,57 oranındaki zam oranının yüzde 45,62’ye çıkarılması gerekiyor. Merkez Bankası’nın iddialarına göre yılın ilk 6 ayında TÜFE enflasyonunun yüzde 27,2 olması beklenirken, emekli memur ve emekli personelde temmuz ayında yüzde 21,67 artış bekleniyor. Emekliler yılbaşında 12 puan gerideyken Temmuz ayında 5,5 puan önde olacaklar.

Her iki taraf açısından da farklılık yaşanmaması için SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yılın ilk yarısındaki zamlarının 8,05 puan artırılması gerekiyor.

Aralık 2023’te 10 bin lira maaş alan emekli memur ve işçilerden biri Ocak 2024’te 14 bin 925 lira, diğeri ise 14 bin 562 lira alacak. Temmuz ayında bu görünüm emekli memurlar için 18 bin 159 lira, emekli işçiler için ise 18 bin 523 lira olacak.

Ocak ve Nisan 2023’te iyileştirilen en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 lira için de düzenleme yapılması gerekiyor.

Asgari emekli maaşının yüzde 50 oranında artması mümkün iken enflasyon kaybı açısından bu oranın yüzde 65’in altına düşmemesi gerektiği biliniyor. Bu artışların gerçekleşmesi halinde asgari emekli maaşı 12 bin 375 liraya çıkabilecek.

Kulislerde Mehmet Şimşek’in “7 bin lira zam” teklifine sıcak bakmadığı iddia edildi.

Kısa Dalga’dan Mehmet Çetingüleç, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin emekliler için kademeli bir zam yapılmasını Mehmet Şimşek’e önerdiğini, Şimşek’in ise yüksek artışın fiyat artışlarına yol açacağını ve emekliler için kötü olacağını söyleyerek bunu onaylamadığını bildirdi. Asgari maaşının 7.500 olduğunu ve bu kapsamdakilere özel düzenleme yapılmasına izin verildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu