Teknoloji

Google Malezya’daki veri merkezine 2 milyar dolar yatırım yapacak

Google, Malezya’da ilk veri merkezini ve Google Cloud bölgesini kurmak üzere bu ülkeye 2 milyar dolarlık önemli bir yatırım yapacağını duyurdu. Bu hamle, küresel teknoloji firmalarının Güneydoğu Asya pazarına genişleme eğiliminin bir parçası. Yatırım, Malezya’nın dijital ve yapay zeka (AI) yeteneklerini geliştirmeyi ve yerel endüstrilerin küresel değer zincirine tırmanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sime Darby Property’nin merkezi Selangor eyaletindeki Elmina Business Park’ta yer alacak olan veri merkezi, Arama, Haritalar ve Çalışma Alanı gibi hizmetleri desteklemek üzere tasarlandı. Ayrıca yapay zeka hizmetlerinin sunulmasına da katkıda bulunacak. Bulut merkezi ayrıca Malezyalı şirketlere ve kamu sektörü kuruluşlarına da hizmet verecek.

Google’ın Mali İşlerden Sorumlu Başkanı Ruth Porat, yatırımın işbirliğine dayalı doğasını vurgulayarak şunları söyledi: “Malezya ve Google, inovasyon için destekleyici bir ekosistem yaratmak ve dijital dönüşümün potansiyelini ortaya çıkarmak için ortak çalışmalarımızı ilerletmek üzere işbirliği yapıyor.” Bu ortaklık, Malezya hükümeti ve Google’ın yerel inovasyonu teşvik etme taahhüdünde bulunduğu Kasım ayında yapılan bir önceki duyuruyu takip ediyor.

Google’ın Malezya’ya yaptığı yatırım münferit bir vaka değil. Güneydoğu Asya, 670 milyonluk genç ve giderek artan teknoloji meraklısı nüfusuyla, teknolojinin ağır toplarının yatırımları için bir mıknatıs olmuştur. Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un CEO’su Satya Nadella, şirketin bulut hizmetleri için Malezya’ya 2,2 milyar dolar ve Endonezya’ya 1,7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Diğer teknoloji devleri de bölgede faaliyet gösteriyor. Aralık ayında, YTL’nin Malezya’daki kamu hizmetleri birimi, yapay zeka altyapısı geliştirmek için Nvidia ile 4,3 milyar dolarlık bir yatırım içeren bir işbirliği yaptığını açıkladı. Amazon da Singapur’da 9 milyar dolar, Tayland’da 5 milyar dolar ve Malezya’da 6 milyar dolarlık yatırım taahhüdünde bulunarak geniş kapsamlı planlarını açıkladı.

Google gibi önde gelen teknoloji firmalarının yatırım akını, Güneydoğu Asya’nın teknolojik ilerleme ve inovasyon merkezi olarak artan öneminin açık bir göstergesidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

domanic-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu