İş

İş Bankası’ndan kadın girişimcilere 100 milyar TL destek

Türkiye İş Bankası, yayımladığı “Kadını Güçlendirme Bildirgesi” ile kadın girişimcilere yönelik programlar, kadınlara kullandırılan mikro krediler ve kadınların ihtiyaç duyduğu şirketlerin finansmanı yoluyla kadın girişimcilere 5 yıl içinde 100 milyar TL’lik finansman tabanı sağlamayı taahhüt etti. İstihdam ve yönetimde söz sahibi olmak.

Bildirgede kadınların iş hayatında daha aktif rol alması, eşit haklara sahip olması, finansal hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması, pazarlama faaliyetlerinde ayrımcılığın ve örtük önyargıların önlenmesi, fiyat zincirinde yer alan tüm paydaşları gözeten uygulamalar geliştirilmesi ve olumlu bir etkiye sahiptir.

Kadınların üretime aktif katılımının yarattığı katma değerden artan oranda pay almasını sağlayacak her türlü takviye ekonomimiz ve ülkemiz için daha da değerli hale gelmiştir.

2020 yılında Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni imzalayan İş Bankası, 2023 Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer almaktadır.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı stratejiler oluşturmanın değerine dikkat çekerek, “Deprem felaketlerinin acısını dayanışma içinde hep birlikte kucaklayacağız. 5 yılda vermeyi taahhüt ettiğimiz ülkemiz genelinde kadınlara yönelik 100 milyar TL’lik desteğimizin deprem bölgesindeki kadınlara katkı sağlayacak kadar kapsamlı olduğuna inanıyorum. Böylelikle hem afetten etkilenen kadınların hayatlarına dokunmuş hem de bölgedeki yaraların sarılmasına bir nebze de olsa katkı sağlamış olacağız.”

“Toplam kalkınmayı ancak toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırarak sağlayabiliriz”

Cinsiyet eşitliğinin olmadığı bir dünyada gerçek anlamda sosyal ve ekonomik kalkınmanın ve sürdürülebilir kalkınmanın olamayacağını vurgulayan Ortan, “Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesinin ve iş hayatına katılımının gerekliliklerden biri olduğuna inanıyoruz. sürdürülebilir kalkınmanın Bankamızın toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışını ortaya koyan Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ile finansal katkının ötesinde istihdam ve toplumsal gelişim alanında olumlu bir toplumsal etki yaratmayı hedefliyoruz.”

Türkiye İş Bankası Kadının Güçlenmesi Bildirisi aşağıdaki 7 maddeden oluşmaktadır:

-Kadınların ekonomik bağımsızlıklarını sürdürebilmeleri ve iş hayatında aktif rol alabilmeleri Banka’nın stratejik önceliklerinin merkezinde yer almaktadır.

– Kadınların finansal hizmetlere erişimine yönelik odaklı çalışmalar yürütür.

– Deneyim paylaşımı, eğitim ve işbirliği gibi finansal olmayan faaliyetlerle de kadının ekonomik hayattaki yerini desteklemektedir.

-Pazarlama ve reklam faaliyetlerinde cinsiyet ayrımcılığını önlemeye yönelik durur.

-Banka, tüm faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetir ve bu konuda farkındalık yaratmak için fırsatlar yaratmayı amaçlar. Bu yaklaşımın fiyat zincirindeki tüm paydaşlar tarafından benimsenmesi için çalışmaktadır.

– Kadınların farklılaşan talep ve ihtiyaçlarını insan kaynakları politikalarında dikkate alır

– Kadın çalışan ve yönetici oranının artmasını teşvik eden uygulamalar ve işbirlikleri gerçekleştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu