Haber

İsrailli ailelerden Netanyahu’ya istifa çağrısı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 7 Ekim’de gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybeden İsraillilerin aileleri, birinci ay düzenlenen anma töreninde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetine istifa çağrısında bulundu.

7 Ekim’in ilk ayında düzenlenen anma töreni için Batı Kudüs’teki İsrail Parlamentosu önünde yüzlerce kişilik bir grup toplandı. Törende, saldırının tarihi olan 7 Ekim için “7.10” şeklinde düzenlenen mumlar yakıldı. Hamas tarafından, Yahudiliğin sembolü olan “Davut Yıldızı” yakıldı.

Anma törenine katılanların hükümet karşıtı pankartların yanı sıra Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirler için “Onları evlerine getirin” yazılı pankartlar taşıması dikkat çekti.

Anma törenine katılanlar, taşıdıkları pankartla Netanyahu’ya “Eve git” diye seslendi. İktidar koalisyonundaki 64 milletvekiline atıfta bulunarak “64 verelim, Gazze’deki esirleri geri alalım” yazılı pankartlar taşındı.

Anma töreninde konuşan 7 Ekim saldırılarında anne ve babasını kaybeden Maoz İnon, Netanyahu’yu sert bir şekilde eleştirdi.

İnon, “Aradan bir ay geçti. Netanyahu ne bir aileyi arayıp taziye diledi ne de cenazeye katıldı. Aileler parçalandı. Konuştuğum aileler kimi suçlayacağını biliyor: İsrail Başbakanı. Ben buraya Netanyahu’ya şunu söylemeye geldim: ‘Gitmek’.” dedi.

İsrail Parlamentosu önünde taziye çadırı kuracaklarını ve Netanyahu hükümeti istifa edene kadar oradan ayrılmayacaklarını belirten İnon, “İsraillileri yeni bir umut ve eşitlik inşa etme yolunda bize katılmaya davet ediyorum. ” söz konusu.

Oğlunu Gazze Şeridi yakınlarındaki Kissufim kasabasında kaybeden Yaakov Godo, konuşmasında 7 Ekim’de yaşananlardan İsrail hükümetini ve Başbakan Netanyahu’yu sorumlu tuttu.

Törende herhangi bir slogan atılmaması ve çoğunlukla sükunet hakim olmasına karşın, konuşmalarda Netanyahu’nun isminin geçmesi üzerine kalabalık ıslık çalarak tepki gösterdi.

derince-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu