Haber

İsrailli belediye başkanları Netanyahu’nun ofisinin önünde açlık grevine başladı

İsrail’de tartışmalı yargı reformuna ilişkin gelişmelerin ardından bazı belediye başkanları, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Batı Kudüs’teki ofisi önünde açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, merkezdeki Herzliya ve Kfar Saba kentlerinin liderleri ile Zikhron Ya’akov ilçesinin belediye başkanları bugün yaptıkları ortak açıklamayla Netanyahu’nun ofisinin önünde açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Belediye başkanları, “İsrail’in içine sürüklendiği felaketin ve büyük krizin durdurulmasını” talep edeceklerini belirten ortak bildiride, İsrail halkının birlik, emniyet ve güvenliğinin zedelenmesini talep etti.

Belediye liderleri, hükümeti tartışmalı yargı reformu adımını durdurmaya ve muhalefetle müzakereleri başlatmaya davet etti.

Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ve yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören “yargı reformu” 12 haftadır ülke genelinde protestolara neden olurken, Savunma Bakanlığı’nın görevden alınması Yönetmeliğin askıya alınması çağrısında bulunan Bakan Yoav Gallant, Pazar akşamı bardağı taşıran son damla oldu. .

Gallant’ın görevden alınmasının ardından yüzbinlerce İsrailli yargı tasarısını ve Gallant’ın görevden alınmasını protesto etmek için sokaklara döküldü ve Netanyahu’yu istifaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu