Haber

Macaristan, NATO üyeliği kapsamında İsveç ve Finlandiya’ya heyet gönderecek

Macaristan hükümetindeki Macar Yurttaşlar Birliği (Fidesz) Grubu Başkanı Mate Kocsis, partisinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda ikiye bölündüğünü söyledi ve Ulusal Meclis Başkanı’ndan bu iki ülkeye bir heyet göndermesini istedi. ülkeler.

Kocsis düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Viktor Orban’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğini ancak Fidesz milletvekillerinin bu konuda ikiye ayrıldığını belirtti.

Kocsis, İsveçli ve Finli siyasetçilerin Macaristan’a yönelik tutumları nedeniyle bazı milletvekillerinin bu ülkelerin NATO üyeliğini desteklemek istemediklerini söyledi. Ciddi tartışmalar başladı. Birçok milletvekili, ‘bu ülkelerin siyasetçileri son yıllarda Macaristan’a asılsız ve kaba bir şekilde hakaret ettiler ve şimdi de iyilik istiyorlar’ diye itiraz etti. sözlerini kullandı.

Meclis Başkanı’nın bilgi ve müzakere amacıyla İsveç ve Finlandiya’ya heyet göndereceğini kaydeden Kocsis, söz konusu kararın sürecin uzatılacağı veya erteleneceği anlamına gelmediğini, üyelik kararının önümüzdeki günlerde verileceğini söyledi. Parlamento.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Macaristan’ın savaşı olmadığını, hükümetin barıştan yana olduğunu vurgulayan Kocsis, Fidesz ve Hristiyan Demokrat Halk Partisi (KDNP) kümelerinin savaşla ilgili siyasi açıklamayı parlamentoya sunacağını bildirdi.

Kocsis, Macaristan hükümetinin Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşu nedeniyle baskı altında olduğunu savundu.

Macaristan’ın barış taahhüdüne yer verileceğini, Rusya’nın saldırganlığının kınanacağını, Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkının destekleneceğini belirten Kocsis, parlamentoya sunulacak siyasi bildiride, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarının kaldırılacağını söyledi. reddedilecek ve Ukraynalı mültecilere yapılan yardım devam edecek. Ayrıca savaşın Ukrayna’daki Macar azınlık üzerinde önemli bir etkisi olduğunu da kaydetti.

akcakentajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu