Teknoloji

Nokia, Amazon ve HP’ye karşı patent ihlali davası açıyor

Fin teknoloji şirketi Nokia (HE: NOKİAAmazon (NASDAQ: ), video teknolojisi patentlerinin Delaware’deki bir federal mahkeme de dahil olmak üzere birçok yargı bölgesinde izinsiz kullanıldığını iddia ediyor. AMZN ) ve HP hakkında yasal işlem başlattık. Şirket, Amazon’un Prime ve Twitch hizmetlerinin ve HP cihazlarının, adil lisans koşullarını kabul etmeden Nokia’nın patentleri kapsamındaki teknolojiyi kullandığını iddia ediyor.

Davalar Cuma günü Nokia’nın Baş Lisans Sorumlusu Arvin Patel tarafından açıklandı. Şirket, Amazon ve HP’yi kurallara göre oynamamakla ve Nokia’nın geliştirmeye büyük yatırım yaptığı teknolojilerden yararlanmakla suçluyor. Yasal işlemler Amazon’a karşı beş yargı bölgesinde dava açılmasını içeriyor: Birleşik Krallık, ABD, Hindistan, Almanya ve AB Birleşik Patent Mahkemesi. ABD’de de HP’ye ayrı bir dava açılıyor.

Bu patentler, Nokia’nın 2000 yılından bu yana yaptığı 140 milyar Avroluk yatırımın bir sonucudur ve video sıkıştırma, içerik dağıtımı, içerik önerisi ve donanımla ilgili hususlar gibi alanları kapsamaktadır. Nokia, bir blog yazısında, 20.000’den fazla patent ailesine sahip olmayı ve yalnızca geçen yıl 4,5 milyar Euro harcamayı içeren yirmi yıllık değerli Ar-Ge yatırımını vurguladı.

Amazon ve HP, Nokia, Samsung ve Apple ile devam eden davalara rağmen (NASDAQ: AAPLgibi diğer teknoloji devleriyle başarılı lisans anlaşmalarına imza atan Şirket, teknolojisinin birçok ülkede sektörlerin güçlenmesindeki etkisine vurgu yaptı.

Amazon, bu davalara ek olarak ABD Federal Ticaret Kurulu tarafından açılan bir antitröst davasıyla da karşı karşıya.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu