Haber

Şahika Ercümen’den yeni Türkiye rekoru

– Şahika Ercümen’den yeni Türkiye rekoru

BALIKESİR – Milli sporcu ve serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Bahamalar’da düzenlenen Dünya Serbest Dalış Kupası’nda 95 metreye 2 dakika 55 saniyede dalarak Türkiye rekoru kırdı. Bu dalış, sabit skala kategorisinde Türkiye için yapılmış hem erkekler hem de kadınlar için yapılan en derin dalış olarak tarihe geçti.

Şahika Ercümen, Bahamalar’da düzenlenen Dünya Serbest Dalış Kupası’nda 95 metreye 2 dakika 55 saniyede dalarak Türkiye rekoru kırdı. Dalış sonrası açıklamalarda bulunan Ercümen, Cumhuriyetin 100. yılında hedefinin 100 metre olduğunu belirterek, “Bu yarışmaya çok zor imkanlarla katılabildim, ülkemiz zorlu bir süreçten geçti ve biz de çok zorlandık. sponsorluk anlamında yeterli desteği bulamadım ama artık hedefe kilitlendim.Ülkemize madalyalar kazandırmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Dünyanın en prestijli dalış yarışlarından biri olan Vertical Blue Free Diving World Cup, 2008 yılından bu yana Bahamalar’da düzenleniyor. Dünyanın en derin çukurlarından biri olan 202 metre derinliğindeki Dean’s Blue Hole’da düzenlenen Dünya Kupası, bu yıl 20-30 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşecektir.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, İngiltere, Çin, Güney Afrika, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Japonya, Kanada, Kolombiya, Kore, Macaristan, Meksika, Ukrayna, Uruguay, Peru’da Dikey Mavi Serbest Dalış Dünya Kupası, 40 sporcu Polonya, Rusya, Slovenya, Şili ve Tayvan’ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeden yarışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu