Ekonomi

Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını değiştirme kararı

35. OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı, Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı 10 petrol üreticisi ülkenin güç ve petrol bakanlarının Viyana’da boy göstermesiyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da sona erdi. , Avusturya’nın başkenti, piyasa koşullarını fiyatlandırmak için.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan “benzeri görülmemiş” anlaşma ile piyasanın daha adil, görünür ve şeffaf hale geleceğini söyledi.

Ülkesinin temmuz ayında kendi isteğiyle günlük 1 milyon varillik ek üretim kesintisi yapacağı bilgisini paylaşan Bin Selman, ek kesinti kararının duruma göre uzatılabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin bir fiyat endeksi üzerinden hareket etmediğini belirten Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

40 MİLYON 463 BİN VARİL ÜRETİM YAPILACAK

OPEC’ten söz konusu toplantıda alınan kararlara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, OPEC+ ülkelerinin günlük üretim kesintisinde bu yıl sonuna kadar herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği, tüm üye ülkelerin günlük petrol üretimlerini 2019 yılındaki seviyesinde tutacağı bildirildi. 2024 yılında 40 milyon 463 bin varil seviyesinde.

Açıklamada, petrol piyasasındaki güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere 2 ayda bir Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin (JMMC) toplanacağı ve 36. OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısının 26 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirileceği paylaşıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu