Haber

Tesla ve BYD, Hindistan’da otomobil fabrikası kurmak istiyor

Hindistan, Çin ve ABD’den sonra dünyanın üçüncü büyük otomobil pazarı. Birçok firma bu pazardan pay alabilmek için Hindistan’a özel modeller üretiyor. Şimdi her iki elektrikli otomobil üreticisi de bu pastadan faydalanmak için Hindistan’a yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Tesla ve BYD, Hindistan’da otomobil fabrikası kurmak istiyor

ABD ve Çin’de fabrikaları bulunan Tesla, gelen son bilgilere göre Hindistan’da fabrika kurmak için ülke yetkilileriyle görüşme halinde. Yılda 500 bin araç üretecek bir tesis için planlar yapan Tesla, Hindistan’ı da ihracat üssü olarak kullanmayı hedefliyor. ABD’li şirket, Hindistan üzerinden komşu ülkelere araç göndermeyi planlıyor.

Tesla, Hindistan’da kurulacak tesis ile 24.400 dolar (2 milyon rupi) fiyat etiketi ile uygun fiyatlı elektrikli otomobil üretecek. Bu fiyat etiketi, Tesla’nın mevcut model yelpazesindeki tüm modellerde çok daha uygun. Şirket bu sayede başta Hindistan olmak üzere çevre ülkelerdeki satışlarını artırmaya çalışacak.

Arabalara ne kadar vergi ödüyoruz?

Hindistan’da üretilecek bir Tesla, Türkiye pazarı için de güçlü bir oyuncu olabilir. Bilindiği üzere Tesla, ülkemizde sadece Model Y ile varlığını sürdürüyor. Elektrikli otomobil üreticisi, Çin’de üretilen araçlara uygulanan yüzde 40 ekstra gümrük vergisi nedeniyle maalesef ülkemizde uygun fiyatlı Model 3’ü sunmuyor.

Çin dışında üretilecek Tesla imzasını taşıyan ucuz bir elektrikli model ülkemizde çok ciddi satış rakamlarına ulaşabilir. Tesla’nın 24 bin 400 dolara mal olması beklenen elektrikli arabası, üzerine eklenecek yüzde 10 ÖTV ve yüzde 20 KDV’yi de hesaba kattığımızda bugünkü kurla 846 bin 800 TL fiyatla karşımıza çıkabiliyor.

Öte yandan Çinli BYD şirketi, yerel bir şirket olan Megha Engineering and Infrastructures ile ortak girişim yapmayı planlıyor. Şirket, Hindistan’da 1 milyar dolarlık yatırımla pil üretiminin yanı sıra geniş bir elektrikli model yelpazesi sunmayı hedefliyor.

Elektrikli otomobil pazarının en büyük oyuncularından ikisi olan Tesla ve BYD, Hindistan pazarına girip yeni ucuz modeller üretme planları yapıyor. Peki Tesla ve BYD’nin üretebileceği olası ucuz elektrikli otomobil modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu