İş

Toshiba yeniden yapılanma kapsamında 4.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu

Toshiba, önemli bir yeniden yapılanma hamlesiyle Japonya’daki işgücünü 4.000 pozisyona kadar azaltmayı planladığını açıkladı. Bu karar, endüstriyel holdingin yakın zamanda özelleştirilmesinin ardından operasyonlarını düzene sokmayı amaçladığı bir dönemde alındı.

Japan Industrial Partners (JIP) öncülüğündeki bir konsorsiyum tarafından 13 milyar dolara satın alındıktan sonra Aralık ayında borsadan çıkan şirket, mali performansını iyileştirmek için değişikliklere gidiyor. Özelleştirme, son on yılda skandallar ve istikrarsızlıkla gölgelenen Toshiba için çalkantılı bir dönemin sonu oldu.

Toshiba’nın stratejisi, ofis fonksiyonlarının Tokyo’nun merkezinden başkentin batısında yer alan Kawasaki’ye taşınmasını içeriyor. Toshiba bu sayede önümüzdeki üç yıl içinde %10’luk bir işletme kar marjına ulaşmayı hedefliyor.

Toshiba’nın bu hamlesi, Japonya’da özel sermaye şirketlerinin artık yalnızca yağmacı kuruluşlar olarak değil, daha ziyade elzem olmayan varlıkları elden çıkarmak isteyen ya da net bir halefiyet planı olmayan işletmeler için uygun ortaklar olarak görüldüğü daha geniş bir eğilimin parçası.

Geleneksel olarak muhafazakâr olan Japon iş dünyasında, çözüm için özel sermayeye yönelen şirketlerin sayısı giderek artıyor. Bu değişim, Konica Minolta, Shiseido ve Omron da dahil olmak üzere ülkedeki diğer firmalar tarafından yakın zamanda açıklanan işten çıkarmalara da yansıyor ve kurumsal Japonya’nın yeniden yapılanma ve karlılık yaklaşımında değişen bir gelgitin sinyalini veriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu