Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu İsveç gündemiyle buluştu

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolünün de görüşüldüğü TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısı başladı. İsveç’in NATO Katılım Protokolü’nün kurul tarafından kabul edilmesi durumunda İskandinav ülkesi NATO üyesi olmaya bir adım daha yaklaşacak. Protokolün yeni yılın ilk ayında TBMM Genel Kurulu’nda onaylanması bekleniyor.

Komisyonun gündeminde sadece İsveç protokolü değil, toplam sekiz uluslararası anlaşma da yer alıyor. İsveç protokolü üçüncü sırada yer alıyor.

Komisyon Lideri Fuat Oktay, toplantının başında yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyelik süreciyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden detaylı bilgi alacaklarını belirterek, “Bakanlık ve gerekirse diğer kurumların temsilcileri, her türlü soruya cevap verecek. Aklımıza takılan ek sorular olabilir. Diğer anlaşmalarda olduğu gibi konuyu detaylı bir şekilde görüşüp, değerlendirmelerimiz sonucunda nihai kararımızı vereceğiz.” ” söz konusu.

Oktay, her uluslararası anlaşmanın ülke için değerli olduğunu belirterek, “Milli çıkarlarımız önceliğimizdir. Gündemimizde sekiz anlaşma var.”

Genel Kurul tarafından onaylanması gerekiyor

Protokolün Komisyon tarafından kabul edilmesi durumunda Genel Kurul aşaması daha sonra önem kazanacak. Genel Kurul gündemine ne zaman alınacağı konusunda net bir tarih bulunmayan protokolün onay sürecinin bütçe görüşmelerinin ardından tamamlanması ihtimali yüksek.

İsveç’in NATO Katılım Protokolü, TBMM’nin açılması beklendikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 23 Ekim’de TBMM’ye gönderildi. Protokol, Meclis Başkanı tarafından ilgili komisyona yani Dışişleri Komisyonu’na gönderildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, 25 Ekim’de.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırmasının ardından İsveç, askeri tarafsızlık ilkesinden vazgeçerek Finlandiya ile birlikte NATO’ya üye olmak için başvuruda bulundu. Ancak Türkiye, “PKK gibi terör örgütleriyle yeterince mücadele etmediği” gerekçesiyle İsveç’in üyeliğini uzun süre engelledi. İsveç’in Türkiye’nin taleplerini karşılamaya yönelik adımları sonucunda Türkiye, Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen zirvede İsveç’in üyeliğine yönelik itirazını kaldırdı.

VPN ile DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

kestel-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu