Haber

Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları Moskova’da buluşacak

Türkiye ve Suriye dışişleri bakanları, Suriye’de savaşın başladığı 2011’den bu yana ilk resmi görüşmeleri için Çarşamba günü Moskova’ya geliyor. Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad, Dışişleri Bakanlığı Dörtlü Toplantısı çerçevesinde bir araya gelecek. İran ve Rusya dışişleri bakanlarının da katılacağı bakanlar toplantısı.

Türk Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, toplantıya Rusya ve İran’dan üst düzey diplomatların da katılacağını söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak görüşmede, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi. Görüşmede, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3,7 milyon Suriyeli sığınmacının gönüllü olarak geri dönmesi konusunun da görüşüleceği kaydedildi.

Konuya ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu, İran ve Suriye Dışişleri Bakanlarının katılımıyla 10 Mayıs’ta Moskova’da yapılacak dörtlü görüşmeye katılmak üzere 9-10 Mayıs 2023 tarihlerinde Rusya Federasyonu’nu ziyaret edecektir. mücadele, siyasi süreç, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşü dahil olmak üzere insani konuları ele almak üzere planlanmıştır.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dörtlü görüşme kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirmesinin de öngörüldüğü kaydedildi.

AFP,DW/TY,İngiltere

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu