Yaşam

Türkiye’de de Görüldü: Kuzey Işıkları Depremin Habercisi Mi?

Uzmanlar, ‘ Aurora borealis‘ olarak bilinen ve Türkiye’de görülen kuzey ışıklarının deprem habercisi olup olamayacağı sorusunu yanıtladı.

Dünyada genellikle Kuzey Kutbu’na yakın bölgelerde görülen kuzey ışıkları, 5 Kasım’da güneş yüzeyinde meydana gelen patlama nedeniyle Türkiye’nin bazı şehirlerinde de görüldü.

Kuzey ışıklarının dünyaya doğrudan bir zarar vermediğini ancak önemli miktarda radyasyon içerdiğini belirten uzmanlar, uydu bağlantısının bozulabileceğini, iletişimi etkileyebileceğini ve radyo dalgalarındaki sinyallerin değişebileceğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz şu açıklamalarda bulundu ⬇️

“İnsanlar gökyüzünde gördükleri pek çok şeyi depreme bağlıyorlar ama bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara göre gökyüzündeki olaylar depremi tetiklemedi.”

‘Halkımız rahat olsun. Bu tamamen doğal bir olgudur. ‘Güneş’ten gelen bir patlama ve bu patlamanın Dünya’ya ulaşması sonucu meydana gelen bir olaydır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu