Ekonomi

Ülkemizde Fintech Konusunda Başarılı İşlere İmza Atmış Olan 7 Firma

Fintech, “Finansal Hizmetler (Financial Services)” ve “Teknoloji (Technology)” nin bir kombinasyonunu söz eder. Fintechler yeni doğal teknolojileri kullanarak finansal alanda yenilikçi tahliller sunarak en kolay kullanımı gayeler. Tüm dünyada ivme süratle artarken Türkiye’de de bu firmalar başarılı işler çıkarmakta. Haydi gelin, onlara bakalım…

1. Pokus

Dijital cüzdan ve kart hizmeti veren Pokus, 2021 yılında Türk Telekom altyapısında kuruldu. Uygulama marketlerinden indirilebilen Pokus uygulamasıyla kullanıcılar dijital ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Pokus ile kullanıcılar telefon rehberindeki şahıslara para gönderebiliyor ya da para isteyebiliyor. Pokus için rastgele bir fiyat ödemenize gereke yok.

2. Papara

Geleneksel finansal uygulamalara alternatif olarak rekabetçi ve kullanıcı odaklı tahliller sunan Papara, kullanıcılarına yeni teknolojik tahliller sunuyor. 2016 yılı Nisan ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan “Elektronik Para Kuruluşu” faaliyet müsaadesini alan Papara, 2016 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başladı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk defa bir bankadan bağımsız olarak MasterCard logolu ön ödemeli kartı piyasaya sürdü.

Herhangi bir ücret ödemeden tüm finans işlemlerinizi Papara’dan gerçekleştirebiliyorsunuz. Türkiye’de tahminen de en fazla bilinen Fintech firmalarından biri.

3. Paribu

Kripto para süreçlerinin gerçekleştirildiği büyük bir dijital ağa sahip olan Paribu da başarılı Fintech firmalarından biri. 14 Şubat 2017’de kullanıma açılan Paribu, bugün yaklaşık 6 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. Kullanıcı sayısı ve hacmi gitgide yükselirken şirket, kullanıcı talep ve beklentilerine nazaran çalışmalarını sürdürüyor.

4. iyzico

Karma ödeme tahlilleri sunan iyzico, ‘iyzico ile Öde’ seçeneğiyle bankacılık hizmeti almayan tüketicilerin online alışverişlerini gerçekleştirebilmesine aracı oluyor. Muhafazalı alışveriş konusunda sunduğu tahliller kullanıcıların rahat bir nefes almasına imkan tanıyor. 2013 yılında kurulan iyzico, 2019 yılında dünyanın önde gelen ödeme şirketlerinden PayU trafından satın alındı.

5. PayTR

İnternet üzerinden satış yapan işletmelerin ve e-ticaret platformlara ödeme tahlilleri sunan PayTR, finansal süreçleri daha kolay, daha süratli ve daha inançlı olarak yönetmelerine imkan tanıyor Şirket 2009 yılında kurulsa da ödeme kuruluşu lisansıyla 2016 yılında aldı.

6. MenaPay

En tanınan oyunlardan uygulama mağazalarına ve cümbüş içeriklerine kadar oyunlar ve dijital içerikler için dijital eser pazar yeri olan MenaPay 2017 yılında  Çağla Gül Şenkardeş tarafından kuruldu. Blockzincir tabanlı ödeme prosedürü olan MenaPay, ülkemizde başarılı işlere imza atıyor. MENA bölgesini amaç alan MenaPay, bu bölgedeki 441 milyon banka ve ödeme sistemi kullanmayan popülasyonu gaye alarak yola çıkmıştır.

7. Finnovation Türkiye

Türkiye’de ve dünyada büyüyen fintech ekosistemine tahliller sunan Finnovation Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., 2019 yılında Türkiye’de kuruldu. Finansal teknolojiler alanında tahlil hizmetleri veren şirket gün geçtikçe büyümeye ve isminden kelam ettirmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu