Ekonomi

Yeni barut fabrikası kuruluyor: Yıllık 4 ton üretim yapacak

Altın, savunma, finans, sağlık, enerji, otomotiv ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Ahlatcı Holding, 7,5 milyar TL yatırımla Çorum’da barut fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emin Ahlatcı, yükleniciliğini üstlendikleri tesisin inşaatına geçen yıl başladıklarını belirterek, babasının bu alanda yatırım yapma fikrinin o dönemde oluştuğunu söyledi. Rusya-Ukrayna savaşı başladığında Rusya ilk olarak Ukrayna’nın barut fabrikasını vurmuştu. Ahlatcı, toplam 1,6 milyon metrekare alan üzerine kurulacak fabrikanın üretim kapasitesinin yıllık 4 bin ton olacağını belirtti. “Burası Türk ordusunun ihtiyacını karşılayacak” söz konusu. Ahlatcı, “ Ürettiğimizin 500 tonunu Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) vereceğiz. “Diğer ürünlerimizi de ihraç edeceğiz” dedi. Tesis inşaatı devam ederken bile Avrupa’nın bazı ülkelerinden 2 yıllık sözleşme imzalamak isteyenlerin olduğuna dikkat çeken Ahlatcı, “Daha hizmete açılmadan talepler geliyor. Tabii şu anda olumlu dönüş yapmıyoruz. “Stratejik bir ürün olduğu için Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan izin almamız gerektiğini söylüyoruz.”dedi.

“MKE’NİN EKİPMANLARINI, BİLGİLERİNİ VE DETAYLARINI ALDIK”

Ahmet Emin Ahlatcı, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) 1960’lı yıllarda Kırıkkale’de barut fabrikası yaptırdığını anlattı. “Ancak burası çok eski bir tesis. Bu nedenle revizyon yapamazlar. Çünkü tesis durursa barut üretilemez. MKE’nin buradaki kapasitesi 500 ton. Bu ordu için yeterli değil“dedi.

Ahlatcı, yatırım kararı sürecinde dönemin Milli Savunma Bakanı ve Milli Savunma Bakan Yardımcısını ziyaret ettiklerini belirtti. “Bakan bana ‘Aklınız yerinde mi? Ne kadar büyük bir sorumluluk üstlendiğinizin farkında mısınız?’ söz konusu. Sektörde bu yönde bir boşluk olduğunu söyledik. “Stratejik bir ürün olduğu için bakanın ve bakan yardımcısının desteğiyle MKE’nin ekipmanlarını, bilgilerini ve detaylarını bize verdiler.”söz konusu.

 

pamukova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu