Ekonomi

AFAD Kriz Merkezi’ndeki bilim insanları

Türkiye’yi sarsan deprem felaketi akademik olarak tartışıldı. Deprem sonrası elde edilen tüm veriler ve deprem sonrası kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler uzmanlar tarafından tartışıldı.

Başkanlığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı toplantıya 20 akademisyen katıldı. AFAD’da yapılan toplantıda yeni şehir planlama, lojistik, ağ yönetimi, eğitim, Ar-Ge, altyapı ve kritik yapılar, canlı faylar, çevreleme bandı, haritalama ve GIS başlıkları altında 11 çalışma kümesi oluşturuldu.

11 ilde yıkıma neden olan ve yaklaşık 110 bin kilometrekarelik alanda yaşayan 13 buçuk milyon insanı doğrudan etkileyen deprem felaketi, ülke gündeminin en değerli konusu olmaya devam ediyor. Hayatın her alanında değişikliklere neden olan felaket, bilim insanlarının da odak noktası haline geldi.

Deprem sonrası uygulanacak politikalara temel oluşturmak üzere Ankara’da AFAD Kriz Koordinasyon Merkezi’nde toplantı düzenlendi. AFAD ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen toplantıya Bakanlar Varank ve Bilgin’in yanı sıra AFAD Başkanı Yunus Sezer, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar ve Kandilli Rasathanesi katıldı. ve Beyin sarsıntısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile de katıldı. Toplantıda 20 akademisyen kendi alanları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak analiz önerilerini sundu.

Deprem bölgesinde yer seçimi süreçlerinde uzman akademisyenlerle donatıların yönetilmesi, deprem riski yüksek iller için acil eylem planları, tüm bilgilerin bir bilgi bankasında toplanması, mevcut yapı stoğuna ilişkin politika belirlenmesi gibi konular akademisyenler tarafından tartışıldı.

Toplantıda ayrıca yapı kontrol hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunuldu, mahalli idarelerde uzman teknik eleman istihdamı ele alındı ​​ve TÜBİTAK – AFAD işbirliğinin Ar-Ge yönü ele alındı.

Toplantıda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Alım, yeni şehirlerin planlanmasında yer seçiminin önemine dikkat çekerek, akademisyenlerden bu konuda katkı beklediklerini söyledi. Kalite kontrol ve sismik tasarım gibi konuların da değerli olduğunu belirterek, atık ve asbest problemlerinin ilk adımda ele alındığını vurguladı.

Bakan Varank, depremden etkilenen her alanda yenilikçi çözümlere ihtiyaç olduğunu da belirterek, özellikle imar ve imar alanlarında yenilikçi girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizdi. TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, depremin ardından Doğal Afet Odaklı Saha Çalışması Acil Güçlendirme Programı’nı başlattıklarını hatırlatarak, “Şu anda sahada 59 farklı kurumdan 510 araştırmacının yer aldığı 119 proje yürütülüyor.” Projelerin tamamlanmasının ardından raporların kendilerine sunulacağını belirten Prof. Mandal, “Tüm veriler, AFAD ile birlikte çalıştığımız ortak bir veri merkezinde değerlendirilecek.”

AFAD Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. koordinatörler ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışacaklardır. Alt çalışma kümelerinden beyin sarsıntısı ve beyin sarsıntısı yönetimi konusunda katkı beklediklerini vurgulayan Prof. Tatar, “Burada alınan kararları uygulayıcılara aktararak daha sağlıklı adımlar atacağımızı düşünüyoruz.”

Toplantıda yapılan görüşmeler sonucunda 11 adet alt çalışma grubu oluşturuldu. Bu araştırma kümeleri, Mevzuat Geliştirme, Eğitim, Ar-Ge Bilgi Güçlendirme ve İrtibat, Haritalama ve CBS, Canlı Faylar ve Yüzey Fay Haritalama, Jeoteknik ve Kütle Hareketleri, Yer Hareketleri, Sismik Tehlike ve Senaryo Şokları, Üstyapı, Altyapı ve Kritik Yapılar, Lojistiktir. Ağ Yönetimi, Mülk ve Arazi Yönetimi, Planlama, Çevreleme ve Uygun Yer Seçimi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu