Haber

Almanya göç yasasını temelden modernize edecek

Almanya’da mevcut göç yasası, istihdam konularında modernize edilecek.

Berlin’de toplanan Bakanlar Heyeti, üçüncü ülkelerden vasıflı iş gücü göçüne ait kilit noktaları kabul etti.

Buna nazaran, Almanya, yurt dışından ülkeye daha fazla emekçi çekmek gayesiyle giriş ve mesleksel niteliklerin tanınmasına ait kuralları kolaylaştıracak.

Konuya ait basına açıklama yapan İçişleri Bakanı Nancy Faeser, çağdaş bir göç maddesine hemen gereksinim bulunduğunu belirterek, “Yabancı vasıflı işçilerin Almanya’ya daha kolay gelebilmeleri için modern bir göç yasası oluşturma fırsatını değerlendiriyoruz. Buna acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Korona krizi, sanayiden el sanatlarına ve bakım hizmetlerine kadar pek çok sektördeki personel açığını büyük ölçüde artırdı.” dedi.

Faeser, vasıflı çalışanların Almanya’ya hızlı şekilde gelebilmelerini ve avantajlı bir başlangıç yapabilmelerini istediklerini dile getirerek, “Bu konudaki bürokratik engelleri kaldırmak istiyoruz. Eğer insanlar mesleki deneyimlerini ya da kişisel potansiyellerini beraberlerinde getirirlerse, Almanya’da daha ileri nitelikler kazanmalarını ve iş gücü piyasamızda bir yer edinmelerini mümkün kılacağız.” ifadelerini kullandı.

Ülkede bakım hizmetinden yazılıma kadar pek çok branşta kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu kaydeden Faeser, kilit noktaların hayata geçirilebilmesi için kısa vadede somut bir yasa tasarısı sunacaklarını bildirdi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise “Almanya’nın gelecekte tüm yardım ellerine ve zeki beyinlere gereksinimi olacak.” dedi.

Heil, refah düzeyinin korunmasının önemini vurgulayarak, “Nitelikli iş gücünü teminat altına almak, refahı garanti altına almak demektir.” diye konuştu.

2035 yılına kadar 7 milyon çalışanın emekliye ayrılacağına dikkati çeken Heil, istihdam piyasasında oluşacak boşluğun doldurulması için çalıştıklarını aktardı.

Heil, yurt dışındaki tüm vasıflı çalışanların Almanya’ya gelmek isteyeceğine inanmanın bir yanılsama olduğunun altını çizerek, bu nedenle göçü kolaylaştırmanın yanı sıra entegrasyon süreçlerini teşvik etmenin de önemli olduğunu kaydetti.

Almanya’da pek çok şirket ve işletmenin personel meşakkati çektiğini lisana getiren Heil, nitelikli iş gücü temin etmenin şirketler için bir varoluş sorunu haline geldiğinin altını çizdi.

Çalışma Bakanı, bu nedenle halihazırda daha fazla eğitim ve öğretime, istihdamda daha fazla bayana ve emekliliğe esnek geçişlere odaklandıklarını belirterek, “Ancak yurt dışından göç almadan iş gücü ve kalifiye eleman açığını kapatmamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, yeni Nitelikli İşçiler Göç Yasası ile nitelikli işçilerin güvence altına alınmasında gerekli ilerlemeyi sağlıyoruz. Yetenek ve yardım eli yarışında, Almanya’da çalışmak için yeni ve her şeyden önce daha kolay yollar sunuyoruz. Hedefimiz Avrupa’daki en modern göç yasasını oluşturmaktır.” tabirlerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck de iklimin korunması ve dijitalleşmenin yanı sıra demografik değişimin de iş gücü piyasasına büyük değişiklikler getireceğini vurguladı.

Nitelikli göçü hızlandıracak prosedürlerin “hızlı ve pragmatik bir şekilde uygulanması” gerektiğini söz eden Habeck, “Birçok dalda giderek artan yetişmiş eleman ve iş gücü açığı Almanya’da ekonomik kalkınmanın önünde önemli bir mahzur teşkil etmektedir. Daha fazla iklim muhafaza ve sürdürülebilirliğe yönelik gerekli dönüşüm, iş gücü göçünü de değerli ölçüde artırmamızı gerektiriyor. Kilit noktalarla, daha fazla vasıflı iş gücü göçü için güçlü bir sinyal gönderiyoruz. İdari prosedürleri daha şeffaf hale getirmek, dijitalleştirmek ve hızlandırmak istiyoruz zira vasıflı personeller için dünya çapında başka ülkelerle rekabet ediyoruz. Bu nedenle onlara cazip bir teklif sunmalıyız.” şeklinde konuştu.

Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger de vasıflı işçi açığının Almanya’nın en büyük sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Büyüme ve refah için acilen, yurt dışından da olmak üzere, daha fazla parlak zihne ve elemana ihtiyaçları bulunduğunu vurgulayan Stark-Watzinger, “Bugün Almanya için çağdaş göç maddesine hakikat büyük bir adım atıyoruz. Alman iş gücü piyasasına erişimi kolaylaştırıyoruz. Gelecekte, diplomalı ve mesleksel tecrübeye sahip vasıflı çalışanlar, denklik prosedüründen geçmek zorunda kalmadan ülkeye giriş yapabilecekler. Giriş sonrası tanıma prosedürleri için imkanları genişletiyor ve bunun için teşvikler sunuyoruz. Ayrıyeten mesleksel eğitim yahut yüksek tahsil için Almanya’ya gelmeyi ve mezun olduktan sonra burada kalmayı daha da cazip hale getirerek eğitim göçünü güçlendireceğiz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu