Haber

Amerika’dan Tayvan’a askeri teçhizat için 80 milyon dolar

Amerika’nın Çin’e verdiği hibe çok büyük bir tedbir olarak görülebilir. Ancak bu büyüklük tek bir modern savaş uçağının maliyetinden daha azdır. Tayvan’ın şu anda değeri 14 milyar doların üzerinde olan ABD askeri teçhizatı siparişleri var. 80 milyon dolardan fazlası önemli mi?

80 milyon dolarlık hibe

Öfke, Tayvan’a yapılan herhangi bir rastgele askeri yığınağa karşı Pekin’in varsayılan tepkisi olsa da, bu sefer bir şeyler farklıydı. 80 milyon dolar kredi değil. Amerika 40 yılı aşkın süredir ilk kez resmi olarak tanımadığı bir yere silah göndermek için kendi parasını kullanıyor. Bu, yabancı askeri finansman (FMF) adı verilen bir program kapsamında gerçekleşiyor.

ABD, 1979’da diplomatik tanınmayı Tayvan’dan Çin’e geçirdikten sonra, Tayvan İlişkileri Yasası uyarınca adaya silah satmaya devam etti. Önemli olan Tayvan’ın kendisini olası Çin saldırısına karşı savunabileceği kadar silah satmaktı, ancak Washington ile Pekin arasındaki ilişkileri istikrarsızlaştıracak kadar çok değil. Onlarca yıldır ABD, Tayvan’ın en sadık müttefiki olarak kalırken Çin’le iş yapmak için bu sözde stratejik belirsizliğe güvendi.

Ancak son on yılda Tayvan Boğazı’ndaki askeri istikrar büyük ölçüde Çin lehine değişti. Eski formül artık işe yaramıyor. Washington politikasının değişmediği konusunda ısrar ediyor ancak önemli yönlerden değiştiği konusunda ısrar ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı FMF’nin Tayvan’ın tanınması anlamına geldiğini derhal reddetti. Ancak Taipei’de, özellikle Washington’un Tayvan’ı yeniden silahlanmaya zorlamasının aciliyeti göz önüne alındığında, Amerika’nın adayla ilişkisini yeniden tanımladığı açık. Çin’in geride bıraktığı Tayvan’ın da yardıma ihtiyacı var.

80 milyon dolar “Buzdağının zirvesi”

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-yu ile yakın bağları olan iktidar partisi milletvekili Wang Ting-yu. “ABD, askeri yeteneklerimizi acilen geliştirmemiz gerektiğini vurguluyor. Pekin’e, birlikte durduğumuza dair açık bir stratejik netlik beyanı gönderiyor.” diyor. 80 milyon doların çok büyük bir buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söylüyor. Bay Wang, Tayvan’ın eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ne iki tabur kara askeri göndermeye hazırlandığını, bunun 1970’lerden bu yana ilk kez gerçekleştiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu