Haber

Biden ailesinin Çin dahil birçok ülkeden 10 milyon dolardan fazla para aldığı ortaya çıktı.

James Comer, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi, Çarşamba günkü basın toplantısı öncesinde Biden ailesinin ‘etki ticareti ve iş planlarına’ ilişkin soruşturmasından yeni bilgiler içeren bir rapor yayınladı. ‘Yabancı şirketlerden alınan kaynağı ve toplam tutarı gizleme’adımlar attığını söyledi.

Fox News’e göre, komite Soruşturması kapsamında dört farklı bankaya dava açtıve binlerce kayda ulaştı.

Raporda, ‘ kayıtların, Biden ailesi üyeleri ve onların iş ortaklarıyla ticari faaliyetlerde bulunan belirli kişi ve şirketlere göre düzenlendiğini.ve aile üyeleri ve iş ortakları “Çoğu Joe Biden’ın başkan yardımcılığı döneminde kurulan limited şirketler olan 20’den fazla şirketten oluşan bir ağ oluşturuyor”bilgiler yer aldı.

“En az 15 şirket kuruldu”

Öte yandan komite, Hunter Biden’ın iş ortakları Rob Walker ve James Gilliar’ın yardımıyla,çoğunlukla Delaware ve Washington’da kurulduklarını keşfetti:

“Biden 2009’da başkan yardımcılığını üstlendikten sonra, kayıtlar Hunter Biden ve iş ortaklarının en az 15 şirket kurduğunu gösteriyor.”

Adı geçen şirketler arasında Lion Hall Group LLC; Owasco PC; Robinson Walker, LLC; Skaneateles, LLC; Seneca Küresel Danışmanlar, LLC; Rosemont Seneca Partners, LLC; Rosemont Seneca Ana Yatırımlar LLC; Rosemont Seneca Bohai, LLC; Hudson Batı III, LLC; Hudson West V, LLC; CEFC Infrastructure Investment (ABD) gibi şirketler var.

“Banka kayıtları, Biden ailesinin, iş ortaklarının ve şirketlerinin yabancı şirketlerden 10 milyon doların üzerinde para aldığını gösteriyor.”Sözlerinin yer aldığı raporda, Biden ailesi yabancı şirketlerden milyonlarca dolar almaya çalışıyor. ‘iş ortakları şirketlerini kullanıyor’de vurgulandı.

Öte yandan “Çin istihbaratı ve Çin Komünist Partisi ile önemli bağlantıları olduğu” iddia edilen Çin vatandaşları ve şirketlerinin ABD içinde bazı limited şirketleri tabakalaştırarak fonların kaynağını sakladıkları iddia edildi.

Romanya bağlantısı

‘Biden’a bağlı bazı şirketlerin kurumsal yapısını, birbirleriyle olan karmaşık ilişkilerini, bu şirketlerin defter ve kayıt tutup tutmadıklarını ve bazı yabancı uyrukluların neden ortaklıklar kurmaya ve makul şirketlere girmeye çalıştığını araştırıyor’Komite yaptığı duyuruda, Biden ailesinin ABD politikasını etkilemeye çalışan yabancı uyruklulardan para toplamış olabileceğine dair işaretler gördüğünü söyledi.

Örneğin, komite Hunter Biden’ın ortağı Rob WalkerRomanya’da yolsuzluktan ceza soruşturması ve kovuşturmasına konu olan Gabriel Popoviciu tarafından kontrol edildiği bildirilen yabancı bir şirketten 1 milyon dolardan fazla fon aldığını keşfettiğini söyledi.

Dönemin Başkan Yardımcısı Biden, 2014 ve 2015’te Rumen liderlerle ‘Ülkedeki yolsuzlukla ilgili’Tanıştığınızı hatırlatan notta, “Komite, Biden ailesinin, dönemin Başkan Yardımcısı’nın büyük bir role sahip olduğu ve ABD politikasını etkilediği dünyanın bölgelerinde iş kurma modelinden endişe duyuyor. Biden ailesinin ve Romanya’daki ortaklarının faaliyetleri, bir planın açık bir göstergesidir. 2015-2017 ortalarında satış etkisi.”terimler yer aldı.

Komite, Hunter Biden, James Gilliar ve Rob Walker’dan gelen yabancı fonlara ek olarak James Biden, Hallie Biden ve diğer aile üyeleriyabancı kurumlardan para aldığının tespit edildiğini açıkladı.

Özellikle Çin ile ilgili olarak, Ye Jianming ve Gongwen Dong’un isimleri geçti ve herhangi bir makul Çinli ticari girişimin “Amerikan ulusal güvenliğine potansiyel tehditler oluşturduğu” konusunda uyardı. Bu iki ismin de Hunter Biden’ın Çinli enerji şirketi CEFC ile ortak girişimiyle bağlantılı olduğu iddia edildi.

İddia edilen ‘ÇKP bağlantısı’

Notta Ye’nin “Çin Komünist Partisinin en üst düzeyleriyle yakın bağları olduğu ve bildirildiğine göre Halk Kurtuluş Ordusu’nun uluslararası bir sosyal yardım şubesinin genel sekreter yardımcısı olduğu” belirtiliyordu. Ancak Ye, 2018’de ÇKP tarafından gözaltına alındı.

Rapora göre Hunter Biden, Ye’nin gözaltına alınmasının ardından ‘kendisine hiçbir zaman ödeme yapılmadığını’ iddia etse de, Hunter’ın şirketi, Hudson West V.Ye’den 24 milyon dolarlık bir banka havalesi aldığını öğrendi.

CEFC daha sonra Hunter’ın sahip olduğu Owasco, PC’ye 100.000 $ havale yaptı.2020’den bir Senato raporu da, 8 Ağustos 2017’de CEFC’nin, Hunter Biden’ın Çinli ortaklarla açtığı bir şirket olan Hudson West III’ün banka hesabına yaklaşık 5 milyon dolarlık banka hesabına havale yapıldığını tespit ettiğini ortaya çıkardı.

Beyaz Saray reddetti

Komite ayrıca ‘ek banka kayıtları toplamayı ve parayı takip etmeyi planlıyor’açıkladı.

“Komite, federal hükümetin en üst düzeyinde var olan dolandırıcılık, israf ve suiistimali ortadan kaldırmaya kararlı.”

Beyaz Saray ise komitenin soruşturmasını ‘delil yetersizliği’ ve ‘siyasi amaçlı’ olmakla eleştirerek, ‘Başkan Biden’ın oğlunun hiçbir zaman iş ilişkilerine karışmadığını’ savundu.

kalkandere-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu