Haber

Bismil’de Yaşanan DTSO’dan Uzlaşma Çağrısı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Haziran ayı olağan meclis toplantısında, Bismil ilçesinde meydana gelen ve herkesi derinden sarsan, 9 vatandaşın yaşamını yitirdiği olay masaya yatırılarak diyalog ve uzlaşma çağrısı yapıldı. düşmanlar için yapılmıştır.

DTSO Meclis üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, DTSO’nun önceki yıllarda kamuoyunun ilgisini çekmeye çalıştığı bu üslup olaylarının nedenleri ayrıntılı olarak ele alındı. Toplantıda, “Tarım arazilerinde toplulaştırma sürecinde yapılan hatalar, hazine arazileriyle ilgili olarak yıllardır devam eden yasal süreçler ve yasal süreçlerin yavaş işlemesi bu tür olayların başlıca sebepleridir. silahlanma, toplumsal uzlaşma anlayışı ve barış ortamından uzaklaşma bu çatışmaların ana sebepleridir. Bir bakıma sonuca götürmektedir” paylaşımı yapıldı.

Toplantıda; Bölgede ve kentte meydana gelen bu üslup olaylarının önüne geçilebilmesi için jenerik süreçlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, konsolidasyondan kaynaklanan sorunların doğru bir şekilde tespit edilerek analiz edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Toplantıda, kentteki sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin ve kentte yaşayan her vatandaşın düşmanlığa yol açabilecek sorunlar karşısında daha duyarlı olması ve toplumsal barışın devamı için ellerinden gelenin en iyisini yapması gerektiği belirtildi.

DTSO Meclisi olarak sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile birlikte vatandaşların bu toplumsal cinsiyet meselelerinin analizinde uzlaşma komisyonu kurulmasının zorunlu olduğu gözlemlendi. Ayrıca DTSO, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek tarafları sakinleşmeye ve sağduyuya davet etti. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu