Ekonomi

DFS, güven ihlalleri ve risk yönetimi başarısızlıkları iddiasıyla toplu davayla karşı karşıya

Discover Financial Services (DFS), Bragar Eagel & Squire, PC tarafından açılan bir toplu davayla karşı karşıya 1 Eylül 2023’te açılan davada, vekalet görevinin ihlal edildiği, eksik risk yönetimi ve Şubat 2020 ile geçerli öğrenci kredisi hizmet standartlarının ihlal edildiği iddia ediliyor. 21, 2019 ve 14 Ağustos 2023.

Bu yasal işlem, DFS için yaşanan bir dizi ağır olayın ardından geldi. 14 Ağustos 2023’te şirket, kredi kartı temerrüt oranının %3,00’e yükselmesinin hemen ardından CEO Roger C. Hochschild’in istifa ettiğini duyurdu. Bu duyurunun ardından Yönetim Kurulu, yatırımcılara uyumluluk ve risk yönetimini iyileştirme çabaları konusunda güvence verdi.

Bundan önce, 19 Temmuz 2023’te DFS, kredi kartı hesaplarının 15 yıl boyunca en yüksek satıcı fiyatlandırma kademesinde yanlış sınıflandırılması nedeniyle müşterilerden fazla ücret aldığını itiraf etmişti. Bu kabul, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) teklif edilen bir talep emrine yol açtı. Ertesi gün, DFS’nin hisse fiyatı hisse başına 19,40 $ veya %15,92 düşüşle hisse başına 102,45 $’da kapandı.

Temmuz 2022’nin başlarında DFS, öğrenci kredisi hizmetleri uygulamalarına ilişkin dahili bir soruşturma nedeniyle hisse geri satın alma programını askıya aldı. Bu karar, hisse senedi fiyatının hisse başına 9,80 ABD doları veya %8,93 düşüşle 21 Temmuz 2022’de hisse başına 100 ABD dolarından kapanmasına neden oldu.

Toplu davadaki iddiaların kanıtlanması ve kamuya duyurulması durumunda, DFS potansiyel olarak yasal incelemeyle, önemli mali cezalarla ve prestijinin önemli ölçüde zarar görmesiyle karşı karşıya kalabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu