Yaşam

Engelsiz gönüller yaz şenliği Keçiören’de başladı

Keçiören Belediyesi ile Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğiyle 4-5 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Manisiz Gönüller Yaz Şenliği, Saray Manisiz Hayat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü Yeniçeri Ekibi’nin müzik dinletisi ile Keçiören’de 4-5 Ağustos tarihlerinde başladı.

İlçede Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Aile Sosyal Hizmetler İl Başkanı Bekir Koçyiğit, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Katılımcılara bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Hayat bir kaderdir. Kimsenin nerede doğduğumuzu seçme yetkisi yok. Ancak ‘engelsiz bir şehir, engelsiz bir yaşam, engelsiz bir yaşam, engelsiz bir şehir, engelsiz bir ülke’ inşa etmek gerekiyor. söz konusu.

“CİDDİ BİR UZAKLIKIMIZ VAR”

Engelli bireylerin ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmak için son dönemde değerli yatırımlar ve sosyal tabanların sunulduğunu da söyleyen Altınok, konuşmasına şöyle devam etti:

“Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için devletimize ve bize görevler düşüyor. Bu konuda önemli bir boşluk yakaladık. Daha önce engelli vatandaşlar için bir departman bile yoktu. Şimdi bir Genel Müdürlüğümüz ve bir Bakanlığımız var. Başkanımızdan Allah razı olsun. Engelli vatandaşlarımızı ve engelli ailelerini düşündü ve birçok yasa çıkarıldı, sosyal haklar tanındı. Bunlar yetmez daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Engelli vatandaşlarımız da tüm kaldırımlardan, binalardan, asansörlerden, sosyal tesislerden, parklardan yararlansın. Engelli vatandaşlarımız evlerinden çıkıp tüm hizmetlerden yararlansın.”

“İŞİMİZ HUKUKA UYGUN OLDU”

Keçiören Belediyesi’nin engelli bireyler ve ailelerine verdiği hizmetlerden bahseden Altınok, “Keçiören Belediyesi olarak bu konuda yıllardır birçok çalışmamız oldu. Özev Vakfımıza ve Saime Toptan hanıma teşekkür ederim. 1994 yılında Keçiören Belediyesi ve Özev Vakfı tarafından eğitim ve öğretim merkezi açılmıştır. Türkiye’de bir ilktir. Hem eğitim hem de üretim vardı. Telkari kurslarımız vardı, geleneksel üretim kurslarımız vardı. Engellilerimiz üretiyor ve satıyordu. Okumak isteyenlere kitap okumayı kolaylaştırıyor, çalışmak isteyenlere çalışmak için fırsatlar sunuyorduk. Birçok panel ve sempozyum gerçekleştirdik. Engelli araçlarımız Türkiye’de bir ilktir. Engelli vatandaşlarımızı ihtiyaçlarını karşılamak için adreslerinden alıp, istedikleri yere götürüp geri getiriyor. Bir de asansör işi vardı. Beş kat ve üzeri için asansör zorunluluğunu getirdik. ‘Engelli vatandaşlarımız hep alt katta mı otursun’ diyerek asansör zorunluluğunu getirdik, hepimiz engelli adayıyız. Neden üçüncü katta oturmayın, neden dördüncü katta oturmayın. Sorunları kamuoyuna taşıdık. Üniversitelerle programlar yaptık. Bu eserler yasalaştı. İnanın Saime Toptan’ın ve bu zavallının emekleri geçmişte birçok kanunun çıkarılmasında olmuştur.” dedi.

“EN BÜYÜK HİZMET ENGELLİLERE HİZMETTİR”

En büyük hizmetin engellilerin hayatını kolaylaştıracak hizmetler olduğunu ve ilçede engelliler için iki adet misafirhane yapacaklarını belirten Altınok, “Burada bir gönül okyanusu var. Bu gönüllere girebiliyorsak, bu gönüllere hizmet edebiliyorsak ve bu gönüller için üzerimize düşen görevi yerine getirebiliyorsak bu en büyük hizmettir. Şimdi Cumhuriyet Kulesi’ni yapıyoruz. Engellilerimize verdiğimiz hizmet bundan daha büyük bir hizmettir. Engelli misafirhanesine büyük ihtiyaç var. Engelli bireylerimiz var ve engelli bireylerin aileleri var. Tüm hayatını engelli çocuğu veya annesi veya babasıyla geçiriyor. Cenazesi var gidemez, bir ihtiyacı varsa gidemez, düğünü varsa gidemez, memleketine gitmek isterse gidemez. Bu nedenle vazgeçilmez bir hizmettir. Görevimizin süresinin dolmasına az kaldı ama imzaladık. Engelli vatandaşlarımıza misafirhane hizmeti verecek iki merkezi ilimize kazandıracağız. Sancaktepe Mahallemizde engelliler için günübirlik konutumuz hizmet vermektedir. Bu gönül hizmetleri en kıymetli hizmetler arasındadır. Parklar, bahçeler, spor tesisleri yapıyoruz, bütünden daha büyük bir iş ve hizmet. Bu keyifli etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza, desteklerinden dolayı il ve ilçe müdürlüklerimize teşekkür ederim. terimleri kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılar stantları gezdi.

Engelli özel bireyler için düzenlenen etkinlikte DJ konseri ve sinema etkinliği, klasik sokak oyunları, okçuluk ve badminton sahası, yüz boyama atölyesi, akıl oyunları ve bilişim atölyesi, karaoke gibi eğlenceli aktiviteler yer alıyor. Etkinlik yarın aynı noktada devam edecek.​ ​

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu