Haber

G7 Ülkeleri Gazze’de İnsani Duruş Çağrısında Bulundu

G7 ülkeleri dışişleri bakanları tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Gazze’deki çatışmaya “insani duraklama” çağrısı yapıldı.

G7 dışişleri bakanları Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir araya geldi. İki gün süren zirvenin ardından ortak açıklama yayımlandı. Açıklamada, “İsrail’in, saldırıların tekrarını önlemek için uluslararası hukuka uygun olarak kendisini ve halkını savunma hakkı vardır” denilerek, “Tüm rehinelerin önkoşulsuz derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. İsrailliler ve Filistinliler, Eşit, güvenli, onurlu ve barış içinde yaşama hakkı.” Söylendi.

“G7 ülkelerinin kendi toplumlarında ve dünyanın herhangi bir yerindeki her türlü antisemitizm ve İslamofobinin karşısında olduğu” ifade edilen deklarasyonda, “Gazze’de giderek kötüleşen insani krize çözüm bulmak için acilen harekete geçilmesi gerektiği” ifade edildi.

“İnsani duraklamayı ve yardım koridorlarını destekliyoruz”

G7 ülkelerinin sivillerin korunmasına ve uluslararası hukukun uygulanmasına büyük önem verdiklerinin belirtildiği bildirgede, “ihtiyaç duyulan ihtiyacın karşılanması amacıyla çatışmalara insani ara verildiği ve yardım koridorlarının desteklendiği” kaydedildi. Bölgeye yardım yapılmasını, sivillerin bölgeyi terk etmesini kolaylaştırmayı ve rehinelerin serbest bırakılmasını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” İzin verilmesi gerektiği belirtilen bildiride, aşırıcı yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik uyguladığı şiddetin artmasının “kabul edilemez” olduğu vurgulandı. Bu şiddet eylemlerinin Batı Şeria’da güvenliği baltaladığı ve kalıcı barış umutlarını tehdit ettiği, iki devletli çözümün adil, kalıcı ve güvenli bir barışın temeli olduğu belirtildi. Bunun tek yol olarak kaldığı belirtildi. Bildirgede “ateşkes” çağrısı yoktu.

Ukrayna’ya desteklerini yinelediler

Rusya-Ukrayna savaşının da yer aldığı bildiride, “Ukrayna’nın bağımsızlık ve egemenlik mücadelesine destek verme kararlılığımız hiçbir zaman sarsılmayacaktır.” denildi. Rusya’nın “en güçlü şekilde” kınandığı kaydedildi ve Moskova’ya yönelik yaptırımların devam edeceği belirtildi. Rusya’nın “sorumsuz nükleer söylemini” ve Belarus’a nükleer silah konuşlandırma kararını eleştiren açıklamada, Moskova’nın herhangi bir kimyasal, biyolojik veya nükleer silah kullanmasının “ağır sonuçlar doğuracağı” vurgulandı.

ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada ve Japonya’dan oluşan G7’ye Avrupa Birliği de katılıyor. -TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu