Haber

Kadın konukevlerindeki çocuklara ‘sosyal’ destek

ANKARA (İGFA) – Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı bayan konukevlerinde, şiddet mağduru bayanların korunması, güçlendirilmesi, psikososyal ve ekonomik problemlerinin çözülmesi için takviye sağlanırken; beraberlerindeki çocukları için de fiyatsız kreş takviyesinden danışmanlık ve rehberlik hizmetine kadar birçok alanda hizmet sunuluyor.

Bakanlık, bayan konukevlerinden hizmet alan bayanlara yönelik takviyelerini, beraberlerindeki çocukları için de sağlıyor.

Kadın konukevlerindeki çocukların psikososyal gelişimlerini desteklemek emeliyle fiyatsız kreş ve çocuk kulübü hizmeti verilirken; çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından çocuklara yönelik mesleksel çalışmalar da yürütülüyor. Bayan konukevlerinde 24 bin çocuk bu dayanaklardan faydalanıyor.

Kadın konukevine annesiyle gelen çocukların, birinci olarak çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından kuruluşa oryantasyonu sağlanıyor. Oryantasyon kapsamında çocuklara ve annelere, yaşadığı olumlu- olumsuz durumlara ait görüşme, müracaat ve rehberlik hizmeti veriliyor.

OKULDAKİ DURUMLARI TAKİP EDİLİYOR

Çocuk gelişimcisi ve öğretmenler tarafından okul çağında olan çocukların önlem kararları da göz önünde bulundurularak okul kayıtları gerçekleştiriliyor. Öğretmenler tarafından okula giden çocukların okul sonrası etüt çalışmaları ve okul takipleri yapılıyor. Okula gidenler yahut çeşitli nedenlerle tahsiline devam edemeyen çocukların her türlü muhtaçlıkları karşılanıyor.

Çocuk gelişimcisi rehberliğinde, çocuk eğiticisi ve bakım elemanı tarafından 0-6 yaş ortası çocukların gelişimlerini destekleyici kişisel ve küme aktiflikleri gerçekleştiriliyor. Bayan konukevi bünyesinde bulunan oyun ve aktiflik odalarında çocukların tüm gelişimlerini destekleyici faaliyetler yürütülüyor.

Kuruluş öğretmenleri tarafından okula giden çocukların sınıf seviyesine uygun akademik marifetleri bedellendiriliyor ve bu değerlendirmeler sonrasında çocukların gelişim süreci takip ediliyor.

Kadın konukevinde anneleriyle birlikte kalan çocukların, temel muhtaçlıklarının karşılanabilmesi ve hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri emeliyle konukevi hizmeti sonlandırıldıktan sonra da farklı toplumsal hizmet modelleri kapsamında ekonomik dayanaklardan faydalanmaları sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu