Ekonomi

Kapalıçarşı esnafı: ‘Altın satışları ikiye katlandı’

Ekonomim’den Yener Akdeniz’e konuşan bedesten esnafı, son haftalarda altın satışlarının ikiye katlandığını söyledi. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, çarşı dışındaki aktivite noktalarında ramazanın ikinci haftasından itibaren talebin hızlandığına dikkat çekerek satışların yüzde 30 arttığını söyledi.

Habere göre EYT tazminatı ve bayram ikramiyesi alanlar paralarını altınla değerlendiriyor. Enflasyondan korunmak ve seçim sonrası beklenen yukarı yönlü hareket de altın satışlarını artırıyor.

Türkiye’de rekor talep

Darphane ve Damga Basım Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, yılın ilk çeyreğinde toplam 9 milyon 888 bin 350 adet altın üretildi. 2022’nin ilk çeyreğinde toplam altın üretimi 2 milyon 421 bin 672 adet oldu. Böylece üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 408 arttı.

Dünya Altın Konseyi’nin bilgisine göre altın talebinde rekor artış var. Bloomberg HT’nin haberine göre kurulun ilk çeyrek raporunda Türkiye’nin külçe ve madeni para cinsinden altın yatırımının 50 ton gibi rekor seviyeye ulaştığı bildirildi.

Ocak ayında Türkiye’ye 3,6 milyar dolar (68 milyar TL) değerinde 58,3 ton altın gönderen İsviçre de 2012’den bu yana Türkiye’ye en büyük aylık ihracatını gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu