Haber

Kardeş Şehir Protokolü

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, Penonome Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imza töreni için Panama’daydı. Türkiye yerel yönetimleri ile Panama arasında imzalanan ve yerel yönetimler arasında bir ilk olan protokol sayesinde iki yerel yönetim arasında kalkınma alanında işbirliği yapılacak.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırımcı ile Penonome Belediye Başkanı Paula Gonzolez arasında imzalanan protokolle Panama’da pupa adı verilen kozaya giren tırtıl, Konya’da kelebek gibi kanat çırpacak. Böylece Konya turizminin dünyaya açılan pencerelerinden biri olan Tropikal Kelebek Bahçesi’nde biyoçeşitlilik artarak devam edecek.

Başkan Pekyatımcı: “Panama’da kozalanan tırtıl Konya’da kelebek gibi kanat çırpacak”

Selçuklu Belediyesi ile Penonome Belediyesi arasında değerli bir işbirliği protokolüne imza atarak Panama ile Konya arasında kardeşlik köprüsü kurduklarını belirten Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, “Avrupa’nın en büyük ve tek kelebek uçuş alanına sahibiz. Türkiye ‘de Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde. . Kelebekler yılın 12 ayı doğal ortamlarında özgürce uçar, buradaki çiftlikte pupadan kelebeğe dönüşürler. Panama’daki doğal ortamı Konya’da suni olarak oluşturduk. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi için üretilen kelebek pupaları şimdi Panama Penonome’deki bu yetiştirme çiftliğinde üretilecek ve Türk Hava Yolları’nın kargo zinciri ile Panama’dan Konya’ya hızlı bir şekilde sevk edilecek. Bundan sonra Konya Tropikal Kelebek Bahçesinde Panama’da üretilen Mavi Morfo kelebeklerimizi oradaki tüm misafirlerimize sergileyeceğiz.

“Yerel yönetimlerin kalkınma alanında da işbirliği yapabileceğini gösterdik.”

Türkiye ve Panama yerel yönetimleri arasında imzalanan işbirliği protokolünün yerel yönetimler arasında bir ilk olduğunu vurgulayan Başkan Pekyatımcı, Penonome Belediyesi ile yapılan bu işbirliği sonucunda yöre halkının çalıştığı bir çiftlikte kelebek pupası üretileceğini söyledi. Penonome Belediyesi ile yaptığımız işbirliği sonucunda yerel yönetimlerin kalkınma alanında da işbirliği yapabileceğini ortaya koyduk. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan Türkiye’nin Panama Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Halise Büşra Ünsal’a, Panama’nın Türkiye Büyükelçisi Mariela Sagel’e, Panama Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıl Del Carmen Otero’ya ve Kardeş Belediyemiz Penonome Belediye Başkanı Paula Gonzolez. Bizi sıcak ve samimi bir şekilde karşılayan ve ağırlayan Penonome yöneticilerine, yerel halka ve çiftlik işçilerine de teşekkür etmek isteriz.”

Panama Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Halise Büşra Ünsal ve 3’üncü Katip Utku Akdağ’ı makamlarında ziyaret eden Önder Pekyatımcı, Türkiye’nin Panama Büyükelçisi Lebibe Gülhan Tekin ve Sn.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu