Haber

Mehmet Öz’ü mağlup eden siyasetçiden skandal Ayasofya çağrısı: Yeniden müzeye dönüştürülmeli

ABD’de ara seçimlerde oy kullanma işlemleri 8 Kasım’da geride kaldı. Birtakım eyaletlerde sonuçlar muhakkak olmuşken birtakım eyaletlerde oylar hala sayılıyor. Sonuçların aşikâr olduğu Pensilvanya eyaletinde Mehmet Öz’ü yenilgiye uğratan Demokrat Partili John Fetterman’ın ise Ayasofya hakkında söylediği sözler ortaya çıktı.

“AYASOFYA YENİDEN MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

Fetterman’ın geçen ay ABD’deki bir Yunan lobi kümesine yaptığı açıklamada, Demokrat senatörün Türkiye’nin Yunan Ortodoks Kilisesi’ne yaklaşımını eleştirdiği ve Ayasofya Camii’nin yeniden müzeye dönüştürülmesini istediği ifade edildi. Fetterman’ın bu açıklaması, seçimi kazanmasının akabinde yayıldı.

“TÜRKİYE’DE DİNİ AZINLIKLARIN ÖZGÜRLÜKLERİ RİSK ALTINDA”

Fetterman ayrıyeten daha da ileri giderek, Türkiye’de dini azınlıkların özgürlüklerinin risk altında olduğunu savundu. Türkiye’nin Fener Rum Patriği Bartholomeos’a kısıtlamalar koyduğunu öne süren yeni Senatör, “Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’ın bölgedeki dini azınlıkların özgürlüğünü destekleme gayesine güçlü takviye veriyorum” dedi.

FETTERMAN, YUNAN VE ERMENİ LOBİSİNDEN BÜYÜK TAKVİYE ALDI

Fetterman, orta seçim öncesinde Mehmet Öz’e karşı birleşen Ermeni ve Yunan lobisinden büyük destek almıştı. Demokrat Partili siyasetçi, Pensilvanya’daki Ermeni ve Yunan kümelerin Dr. Öz’e karşı düzenlediği şovlardan birine de şahsen katılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu