Haber

PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkma talebi reddedildi

PKK’nin Avrupa’da ‘terör listesi’nden çıkmak için Avrupa Birliği Adalet Divanı’na yaptığı başvuru sonuçlandı. Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Birliği Adalet Divanı PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkma talebini reddetti.

Rudaw’da yer alan habere nazaran, Adalet Divanı’nda PKK’ye ait toplam üç dava görülüyor. Divan, 2014 ve 2017 ortasındaki listeleri iptal etmiş, Avrupa Kurulu da karara itiraz etmişti. 2018 ve 2020 ortasında listelere karşı da PKK dava açmış, mahkeme her iki davayı birleştirmişti. Birinci duruşma 31 Mart’ta görülmüştü. Altı ayda bir güncellenen listeye PKK’nin birebir münasebetlerle tekrar alınmasına karşı açılan davanın duruşmasının ikincisi 22 Haziran’da görülmüştü. Bugün görülen ve karara bağlanan dava 2021 ve 2022’deki listeleri ilgilendiriyordu. Bugünkü duruşmada PKK’nin listeden çıkma talebi reddedilerek karara bağlandı.

Rûdaw muhabiri Zinar Şino Lüksemburg’dan aktardığına nazaran; 11 Eylül 2001 hücumları sonrası ‘terör tanımının’ ABD tarafından kapsamının genişlettiğini, bu yüzden PKK’nin 2002’de ‘terör listesine’ alınmasıyla dava evrakının daha karmaşık hale geldiğini söyledi.

AB Kurulu, 2002’de PKK’yi ‘terör örgütleri listesi’ne almıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu