Haber

Termometreler kışın ortasında 37 dereceyi gösterdi! Yeni Rekor

Güney Yarımküre ülkesi Şili’de termometreler 37 dereceyi gösterdi. Ülkenin kuzeyinde kışın kaydedilen bu sıcaklık, küresel ısınmaya bağlanıyor.

“NORMALDE 15 DERECE OLMASI GEREKİYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Santiago Üniversitesi’nden iklim bilimci Raul Cordero, “Kışın rekor sıcaklığa dikkat çekmek istiyorum. 37 derece kış için olağanüstü bir sıcaklık. Normalde bu sezon ortalama sıcaklık. Bölgede 15 derece. Üstelik bu yerel bir sorun değil, küresel bir sorun.” sözlerini kullandı.

Öte yandan ülkenin kuzey ve orta kesimlerinde sıcaklık 30 dereceyi aşarken, başkent Santiago’da termometreler 25 dereceye yükseldi.

Ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının hafta sonuna kadar etkili olması bekleniyor.

“Temmuz, dünya çapında kaydedilen en sıcak ay oldu. Genel olarak yazın en sıcak ayı Temmuz’dur. Ağustos ayında sıcaklıklar biraz düşer. Bu yıl, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak üç yıldan biri gibi görünüyor. 2023 şimdiye kadar Dünya’da kaydedildi, dedi Cordero. Şimdiye kadarki en sıcak yıl olma ihtimali yüzde 50.” dedi.

EL NİNO ETKİSİ

Öte yandan, Şili’de yükselen sıcaklıklar, Pasifik’i ısıtan El Niño hava olayına da bağlanıyor.

Küresel ısınmanın yanı sıra okyanuslarda yüzey sıcaklığının artmasına neden olan doğa olayı El Niño’nun da sıcaklık rekoru üzerinde etkisi var. 2016 yılında sona eren El Nino bu yıl da etkisini gösteriyor.
 

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu