Haber

Yan yatarak kıyıya çarpan yük gemisi batma tehlikesiyle karşı karşıya

Yan yatarak kıyıya çarpan yük gemisi batma tehlikesiyle karşı karşıya

Romanya’dan Kastamonu’ya sürüklenen yük gemisi karaya oturdu

KASTAMONU – Trabzon Limanı’ndan Ukrayna’ya doğru yola çıkan üre yüklü geminin mürettebatı, Romanya açıklarında kontrolden çıkması üzerine tahliye edildi. Tahliye edilen gemi Kastamonu açıklarına sürüklendi. Yan yatan ve batma tehlikesiyle karşı karşıya kalan geminin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Romanya Hidrografi Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 6 bin 497 ton üre yüküyle Trabzon Limanı’ndan Ukrayna Chornomorsk Limanı’na giden Palau bayraklı Nordea Star gemisi, yükünün bir tarafa yatması sonucu kontrolden çıktı. Karadeniz’de Romanya kıyılarının açıklarında. Geminin 16’sı Suriye, 1’i Mısır uyruklu 17 mürettebatı Romanya açıklarında tahliye edildi. Gemi daha sonra sürüklenmeye başlayarak Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı İlyasbey köyüne ulaştı. Kıyıda yan yatan geminin batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu öğrenilirken, geminin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Geminin kıyıya yanaşmasının ardından TCSG 96 İnebolu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri bölgede tedbir amaçlı devriye görevi yaparak denetimlerine devam etti.

Cide İlyasbey Köyü Muhtarı Ahmet Sevinç ise, “Gemi dün gece kıyıya yanaştı. Dün akşam itibariyle buraya geldi. Gübre yüklü olan gemi, yüklenirken de yükü kaydırıldı. Nasıl olur bilmiyorum. Olur ama bu duruma bir çözüm bulunması gerekiyor. Gemi yan yatmış, şu anda batmaya çalışıyor.” “Tehlike var. Geminin yükü tamamen bir yana yatmış durumda ve batma tehlikesi var” dedi.

Öte yandan edinilen bilgiye göre yan yatan geminin yüzer konuma getirilerek armatöre teslim edilebileceği öğrenildi.

haberdoganhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu