Dünya

Yılmaz: Dünyanın 2 Puan Üstüne Büyüdük

YILMAZ: DÜNYANIN 2 PUAN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, OVP sunumunda para politikasını dönemin gereklerine uygun uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Türkiye’nin son 20 yılda ortalama yıllık büyüme oranının yüzde 5,5 olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Dünyanın büyümesi yüzde 3,6 iken biz yüzde 5,5 oranında büyüdük. Dünyanın 2 puan üzerinde bir büyüme performansı sergiledik.” Son 20 yılda bu büyük bir başarıdır. 20 yılda.” Bunu koruyan bir ekonominin ne kadar büyük bir fark yaratacağını takdirinize bırakıyorum. Bu yıl dolar bazında 1 trilyon 67 milyar TL milli gelire ulaşacağız. Kişi başına düşen gelirimizin 12 bin 415 dolar olmasını bekliyoruz. Dönem sonunda 1 trilyon 318 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşacağız. “Kişi başı 14 bin 855 dolara ulaşmayı öngörüyoruz” dedi.

‘İŞSİZLİĞİ TEK HADİSELERE İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

Dönem sonunda Türkiye nüfusunun 88 milyon 750 bine ulaşacağını belirten Yılmaz, “Bu dönemde Türkiye yıllık ortalama yüzde 4,5 büyüyecek. Neden yüzde 5’in altına geldik? Asıl sorun tabii ki” işte deprem ve etkileri.Üstelik dünyada bölgemizdeki koşullar ve küresel anlamda daralan ticaret.Bütün bu koşullarda bile Türkiye olarak 2019 büyüme hızının 1,5 puan üzerinde bir büyüme yakalayacağımıza inanıyoruz. Dünya ekonomisine katkı sağlıyoruz. İstihdamı hiçbir şekilde ihmal etmeyeceğiz. Bu dönemde toplam 2 milyon 727 bin istihdam artışı bekliyoruz. İşsizlik oranımızı da artırıyoruz. “Orta vadede tek haneye indirmeyi hedefliyoruz, “dedi.

‘ENFLASYON TAHMİNİMİZİ YÜZDE 65’E ÇIKARDIK’

Enflasyonda geçici bir artış olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu artış 2023 enflasyon iddiamızı yüzde 65’e çıkardı. Ancak bu bir geçiş dönemi. Bu geçiş döneminden sonra enflasyonu kalıcı olarak çok fazla düşürmek mümkün.” daha sağlıklı bir temele sahip.” Bu programla bu programın önünü açıyoruz. Baktığınızda orta vadede yüzde 8,5 gibi tek haneli bir rakam hedefliyoruz. 2024’te 33, 2025’te ise 15,2 ara hedefleriyle buraya ulaşacağız. Bu çalışmayı Merkez Bankamızla birlikte yaptığımızı da ifade etmek isteriz. Bu süreçte turizm gelirlerimizin bu yıl 55,6 milyar dolara, 2026’da ise 71,3 milyar dolara ulaşacağını söyleyebilirim. Özellikle sağlık turizminde hızlı bir gelişme bekliyoruz. İhracatımız bu yıl 255 milyar dolara, 2026’da ise 302,2 milyar dolara ulaşacak. “Aynı dönemde 1,5 milyar dolara, ithalatın ise 367 milyar dolardan 414 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu