Ekonomi

Enerjisa’nın ikinci çeyrek net karı beklentileri aştı

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Enerjisa’nın ikinci çeyrek net karı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti ve 1,98 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin ilk yarı net karı ise yıllık bazda yüzde 100 artarak 2.35 milyar TL oldu.

2022’nin ilk yarısında gelirlerini yıllık yüzde 49 artırarak 9,94 milyar TL’ye çıkaran Enerjisa’nın faiz ve vergi sonrası serbest nakit akışı, ilk yarıda önemli bir yumuşama kaydetti. İlk yarıda serbest nakit akışı 2,17 milyar TL’ye yükseldi.

Geçen yılın ilk yarısında 14,8 milyar TL olan toplam borç düzeyi, bu yılın ilk yarısında 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Bu bedelin 9,9 milyar TL’si banka kredilerinden; 8,0 milyar TL tahvilden oluşmaktadır. Son 12 aylık net finansal yükümlülüklerin faaliyet gelirlerine oranı 0,6’ya gerilemiştir.

Enerjisa’nın 2023 yılsonu faaliyet geliri hedefi 20-24 milyar TL olarak korunurken, 2023 net kârı için 4,5-6,0 milyar TL olarak belirlenen iddiası 5,0-6,0 milyar TL olarak güncellendi. 2023 yılı için düzenlenmiş varlık tabanı hedefi 30 – 35 milyar TL ve toplam yatırım bedeli 11 – 15 milyar TL’dir.

Şirket, sarsıntının mali tablolar üzerindeki etkileri hakkında da bir açıklama yaptı. Depremin etkilerinin finansal tablolar ve aktifler üzerinde sınırlı bir etkisinin olduğu belirtilirken, düzenlemeye tabi varlık tabanının ve ilgili yatırım getirilerinin depremden etkilenmediği belirtildi.

Deprem bölgesindeki şebekelerin azami düzenleyici sigorta tutarına kadar sigorta kapsamında olduğu, bu nedenle yönetmeliğin şebekelere gelebilecek tüm maddi zararları kapsadığı belirtiliyor. ve diğer depremle ilgili giderler, kontrol edilemeyen işletme giderleri olarak sınıflandırılacak ve düzenlemeye tabi gelirlerle ilişkilendirilecektir.

Eksik sayaç okumalarından etkilenen kayıp ve kaçak verimliliği için gerçekleşmeyle uyumlu yeni bir 2023 kayıp ve kaçak oranı hedefinin belirleneceği ve 2023’ün ilk yarısının finansallarının, harcamaların haritalanmasıyla bahsedilen değişikliklerin birçoğunu yansıttığı belirtildi. ilgili gelirler ile kayıp kaçak hedeflerinin önümüzdeki çeyrekte güncellenmesinin beklendiği belirtildi.

Deprem kapsamında yapılan 98 milyon TL’lik insani yardım bir defaya mahsus gider ve bu döneme ait net kâr olarak kayıtlara geçti. altındaDüzeltildiği söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu