Haber

Lübnan İsrail’i BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet etti

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, İsrail’in dün bir grup Lübnanlı gazeteciye düzenlediği roket saldırısıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) şikayette bulunduklarını söyledi.

Lübnan’ın resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre Buhabib, Yunanistan’ın yeni Beyrut Büyükelçisini başkent Beyrut’ta kabul etti.

Toplantı sırasında Buhabib, “İsrail’in Lübnan’ın Yarun kasabasında bir grup gazeteciyi hedef almasıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunduk” dedi. söz konusu.

Lübnanlı Bakan, İsrail’in gazetecileri doğrudan hedef almasını “uluslararası makalelerin ihlali ve savaş suçu” olarak nitelendirdi.

İsrail ordusu, dün Lübnan’ın güneyindeki Yarun kasabasındaki sınır çatışmalarını takip eden bir grup gazetecinin görev alanının yakınına roketli saldırı düzenledi.

Saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, bir kameraman hafif yaralanırken, bazı canlı yayın araçlarında da hasar meydana geldi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 1’i gazeteci, 3’ü çocuk toplam 16 sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu