Haber

Sultangazi’de Bulunan “Şehir Parkı”Nın Karşısına “Millet Bahçesi” Yapımı İçin İhale Açıldı

OKTAY YILDIRIM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sultangazi’deki “Şehir Parkı”nın karşısına “Millet Bahçesi” yaptırmak için ihale açtı. Yaklaşık 140 bin metrekarelik “Şehir Parkı” karşısına yapılacak olan 53 bin metrekarelik “Millet Parkı”nın ihalesi 18 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “İstanbul İli Sultangazi İlçesi Cebeci Mahallesi Millet Bahçesi ile Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatlar İnşaatlar ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında ihaleye çıktı.

26 Ekim’de duyurusu yapılan ihale ilanına nazaran; yapılması planlanan 53 bin metrekarelik “Millet Bahçesi”, İBB’nin 2005 yılında yaptığı 140 bin metrekarelik Cebeci Şehir Parkı’nın yaklaşık 400 metre kuzeyinde yer alacak. Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği Cebeci Tüneli’nin üzerine yapılacak olan “Millet Bahçesi”, taş ocakları nedeniyle büyük bir çukura dönüşen Cebeci Mahallesi ortasında yer alacak.

İhale belgesinde yer alan bilgilere nazaran, 53 bin 421 metrekarelik alanda yer alacak Millet Bahçesi’nde, bin 312 metrekare inşaata sahip sosyal donatılar da bulunacak. Kıraathane, mescit, mini futbol sahası, WC, yansıma havuzu, çocuk oyun alanı, bisiklet/koşu yolları ve piknik alanları gibi alanlar da yer alacak. İhale Şartnamesi’ne nazaran, Millet Bahçesi’nin yer tesliminden sonra 400 günde tamamlanıp teslim edilmesi gerekiyor. İhale, 18 Kasım 2022 tarihinde TOKİ toplantı salonunda yapılacak.

İhaleye çıkılan “Millet Bahçesi”nin yaklaşık 400 metre güneyinde bulunan, İBB’ye ilişkin ve çok daha büyük “Cebeci Şehir Parkı”nda daha çok toplumsal donatı alanı bulunuyor. Su havuzları, kafeteryalar, amfiteatr, açık ve kapalı spor alanları, düğün salonu, yürüyüş yolları, oturma alanları. Kent Parkı’nın bu kadar yakınında bulunan bir alana “Millet Bahçesi” yapılacak olması, yer seçimi konusunda tenkide açık bir durum yaratıyor.

AKP’NİN SEÇİM PROJESİ “MİLLET BAHÇELERİ”

“Millet Bahçeleri” projesi birinci kere, AKP’nin 2018 seçim beyannamesinde yer aldı. Taksim Seyahat Parkı ve kentlerin betonlaşması tenkitlerine karşı geliştirildiği düşünülen “Millet Bahçeleri” kapsamında birçok ihale yapıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ocak ayında yaptığı açıklamada; 81 vilayette 81 milyon metrekare “Millet Bahçesi” maksadında 67,7 milyon metrekareye ulaştıklarını, 418 millet bahçesinin projelendirildiğini, 125’inin üretiminin tamamlandığını belirtmişti. TOKİ yalnızca 2022 yılında, 26 “Millet Bahçesi” ihalesi gerçekleştirdi. Sonuçlanan 26 ihalenin toplam bedeli ise 4 milyar 387 milyon 613 bin 561 TL oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu